Nova uredba zabranjuje vožnju od subote do ponedeljka 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pre osamdeset godina jugoslovenski predratni listovi Vreme i Pravda pišu o početku gradnje novosadskog pristaništa, akciji protiv visokih cena namirnica, ali i o ograničenju potrošnje benzina.

List Pravda piše o novoj uredbi o motornom saobraćaju, koja je kod vlasnika privatnih automobila naišla na negodovanje. Uredbom je određeno ograničavanje potrošnje benzina, ali i zabrana vožnje od subote u 14 časova, do ponedeljka u 8 časova.

Drugi deo uredbe se posebno nije dopao vlasnicima automobila, jer poslovni svet ima slobodno vreme samo vikendom, kada im je vožnja zabranjena. Ono što je neminovno je to da će se ovom zabranom smanjiti potrošnja benzina, ali isto tako će se znatno smanjiti i i prihodi od registracije vozila, budući da su mnogi vlasnici izjavili da svoj auto neće registrovati ove godine.

Nova uredba zabranjuje vožnju od subote do ponedeljka 2Na stranama ženskog sveta, Pravda odgovara na pitanje da li je zdravija kuvana ili pečena hrana. Pored pregršt saveta za pripremanje određenih namirnica, ističe se da meso, krompir i ostalo povrće najmanje hranjivih materija gube ako se pripremaju na žaru, a i osim toga da je ukus mnogo bogatiji nego kada se te namirnice kuvaju.

Od zanimljivih vesti iz sveta, Pravda je izdvojla vest da je Novi Zeland država sa više krava nego stanovnika. Još preciznije, na Novom Zelandu na hiljadu stanovnika ide 1.233 krave.

Ovim podatkom Novi Zeland je pretigao Dansku, koja je čuvena po svojim mlečnim proizvodima. Novi Zeland je sada najveći izvoznik sira na svetu, kao i drugi najveći izvoznik putera.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

Uprava grada Beograda povela je akciju protiv povećanja skupoće i nesvesne spekulacije. Naime, akcija je sprovedena zbog porasta cena životnih namirnica.

Beograd je kao glavni grad najteže pogođen ovim poskupljenjima. Iz Uprave zbog toga ističu da je potrebno utvrditi stalan nivo cena. Od danas starešine kvartova vršiće revizije na pijacama i drugim mestima. Svi oni koji budu prodavali namirnice po višim cenama biće privedeni,prenosi dnevni list Vreme.

U Novom Sadu počelo je građenje pristaništa. Za ovo pristanište predviđen je kredit od 10 miliuona dinara. Naime, dugo se nametala potreba za modernim pristaništem u Novom Sadu koji je privredni centar Srbije.

Pristanište će podrazumevati pristanište za teretne brodove, ali će imati i putnički deo pristaništa, koji će biti moderan, na dva nivoa. Kako prenosi Vreme, projekat je uradila uprava pomorstva i rečnog saobraćaja u Beogradu, na čelu sa inženjerom Stevanom Besarićem.Nova uredba zabranjuje vožnju od subote do ponedeljka 3

Žene iz Prištine uputiće peticiju za žensko pravo glasa, piše Vreme. Na zboru Ženskog pokreta, članice pokreta iznele su problem zapostavljenosti žena kroz vekove, i osvrnule su se na borbu žena za ravnopravnost.

Sve žene su potpisale i peticiju koja će biti upućena predsedniku vlade, gospodinu Cvetkoviću, u kojoj ga mole da uzme u obzir izmenu izbornog zakona, kojom bi i žene dobile pravo glasa.

Od vesti iz inostranstva, dnevni list Vreme prenosi izveštaj moskovske vlade, u kome se govori o tome da u ratu najviše trpe neutralne države. Izveštaj, takođe navodi da se broj neutralnih država povećava.

Ipak, za razliku od prošlog, u ovom ratu neutralne zemlje trpe najveću materijalnu štetu, što ovaj rat čini najvećim privrednim konfliktom u istoriji.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari