Novac u pozorišta stizao i tokom ratnog stanja 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pre tačno 80 godina, list Pravda pisao je o prevremenoj maturi učenika učiteljskih škola, dok je list Vreme pisao o tome kako su novčana sredstva za pozorišta bila obezbeđena i tokom ratnog stanja.

List Pravda pisao je o novoj uredbi Ministarskog saveta. Naime, usled velikog broja praznih odeljenja po školama, Savet je doneo uredbu o skraćenom školovanju pete godine učiteljskih škola.

Novac u pozorišta stizao i tokom ratnog stanja 2
Foto: Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„Na osnovu te uredbe učiteljske škole raspustile su učiteljske kandidate 21. decembra, pošto su tog dana završili školovanje u učiteljskim školama“, pisala je Pravda.

U tekstu je navedeno i da je polaganje učiteljske mature zakazano za 10. januar, a dodela diploma usledila bi nakon Dana Svetog Save.

Prema pisanju lista, početkom februara oko 500 novih učitelja stupilo bi na svoju dužnost, što je značilo da bi se tako popunio veliki broj praznih mesta u školama.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme preneo je odluku Ministarskog saveta o „nagradi ugovornog osoblja državnih narodnih pozorišta u slučaju mobilnog i ratnog stanja“.

Novac u pozorišta stizao i tokom ratnog stanja 3
Foto: Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Ta odluka doneta je na osnovu člana 1 Uredbe o izmenama propisa i donošenju novih od 16. septembra 1939. godine.

„Ugovorno osoblje državnih narodnih pozorišta primaće svoju nagradu i za vreme mobilnog i ratnog stanja u granicama odobrenih kredita po državnom i specijalnom budžetu pozorišta“, navedeno je u Uredbi, a prenelo je Vreme.

„U slučaju da su odobreni krediti smanjeni usled mobilnog i ratnog stanja, ugovornom osoblju državnih narodnih pozorišta smanjiće se nagrada prema izmenjenom stanju“, pisalo je u tekstu.

Naglašeno je i da smanjenje „nagrade“ vrši upravnik rešenjem, a odobrava ministar prosvete. Zainteresovani službenik imao je pravo da se izjasni da ne pristaje na smanjenje nagrade, pri čemu je ugovorni odnos između njega i uprave, u tom slučaju, bio nevažeći.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari