Ekskurzije, nastava u prirodi i druga đačka putovanja su stopirana do daljnjeg, a od dužine trajanja vanrednog stanja zavisi da li će neka od ugovorenih putovanja biti realizovana do kraja školske godine.
Našoj redakciji se prethodnih dana obratio veliki broj roditelja pitanjem da li će im biti vraćene pare koje su prethodnih meseci uplaćivali na račune škola.
Oni su nezadovoljni što niko u školama ne zna da im odgovori, a žale se da su ih upravo nastavnici pritiskali da aranžmane plaćaju u ratama i opominjali zbog kašnjenja.
Odgovor na pomenuto pitanje nismo dobili u Ministarstvu prosvete do zaključenja ovog izdanja Danasa, a direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija JUTA Aleksandar Seničić poručuje da novac koji su roditelji uplatili neće propasti.
– Taj novac je uglavnom prebačen prevoznicima i hotelijerima. U ovom trenutku niko nema posla, niti ima novog priliva da bi mogao da razmišlja o povraćaju novca. Imali smo sastanak sa predstavnicima Ministarstva prosvete i u petak ćemo imati još jedan. Ideja je da se sve odlaže do daljeg, a u aprilu ćemo izaći sa nekom procenom, jer se ne zna ni da li će se školska godina nastaviti. Dakle, nije realno da se novac u ovom trenutku vrati roditeljima, pogotovo kada je reč o maturantima, jer su pare uplaćene hotelijerima u Italiji, Španiji…a od njih ne možemo da dobijemo povrat – ističe Seničić za Danas.
On kaže da je JUTA predložila da se sva putovanja koja po završetku vanrednog stanja ne budu mogla da budu realizovana prebace za narednu školsku godinu, a što se tiče završnih razreda osnovne i srednje škole da se nađe način da se roditelji obeštete. On je apelovao na roditelje da imaju strpljenja i razumevanja jer pokušavaju da nađu najbolje rešenje.
Na pitanje da li škola ima pravo da roditeljima vrati novac ako je on ostao na školskom računu i nije prebačen turističkoj agenciji sa kojom je sklopljen ugovor, naš sagovornik kaže da agencija može tužiti školu ako ona jednostrano raskine ugovor.
– Ako direktor samoinicijativno vrati roditeljima novac škola može doći u situaciju da je tuži agencija za troškove koje je imala. Oko 90 odsto agencija posluje tako što izvrši rezervaciju smeštaja, što je minimum 30 do 50 odsto iznosa, jer objekat to od njih traži da bi mogli da dobiju termin koji su tražili. Sve agencije to rade ili iz kreditne linije ili nekih svojih obrtnih sredstava, a onda čekaju uplate roditelja – ističe Seničić.
On navodi da u opštim uslovima putovanja postoji odrednica da se putovanje može otkazati u određenom vremenskom periodu uz plaćanje penala, ali napominje da u vanrednoj situaciji opšti uslovi putovanja ne važe.
– Kada bi neko insistirao da mu se isplati novac mi u svakom trenutku možemo da dokažemo šta smo platili, a šta ne mogu da nam vrate hoteli i prevoznici. Time biste faktički izgubili 90 odsto cene i to nije u interesu roditelja. Zato pokušavamo da nađemo model gde će svi biti najmanje oštećeni, a najmanje ćete biti oštećeni ako putovanje iskoristite u nekom doglednom vremenu. Postoje neke agencije koje imaju ogromne promete i koje će moći da obeštete roditelje. Znam da su neke agencije zbog nerealizovanih maturskih putovanja u inostranstvo delimično namirile roditelje, ali je to bilo početkom marta kada se nije moglo putovati u Italiju. Neke od tih agencija su vratile roditeljima 50 odsto uplaćenog novca, a ostatak će im isplatiti u ratama, ali one su tada bile u mogućnosti da to urade. Međutim, kako vreme prolazi ta mogućnost je sve manja jer nema novog priliva i to je najveći problem – objašnjava Seničić.
On kaže da su za druga turistička putovanja uveli potvrde umesto da građanima bude vraćen novac kako bi mogli da ih iskoriste u narednih godinu dana. Ovakav model, napominje, funkcioniše u turističkoj industriji u celoj Evropi.
Seničić dodaje da je roditeljski novac na neki način osiguran polisama osiguranja koje imaju sve agencije za obavljanje delatnosti (kreću od 200.000 do 400.000 evra) i da taj novac može da se naplati ukoliko agencija nastavi da radi posle ukidanja vanrednog stanja i propadne u nekom trenutku, a učenici ne dočekaju realizaciju putovanja.
– Ali ako bi neka agencija ovog trenutka propala od osiguranja ne bi bilo ništa, jer se u periodu proglašenja vanrednog stanja sve stavlja ad akta, i zakoni i polise osiguranja, pošto je to situacija koju niko nije mogao da predvidi. Iz tog razloga mi pokušavamo da relaksiramo agencije da se ne pravi pritisak za povraćaj novca jer novca objektivno nema, čak ni za dnevnu likvidnost jer više niko ne putuje – ističe Seničić.
Nekoliko direktora škola sa kojima smo juče razgovarali nisu znali da nam kažu šta će se desiti sa ratama koje su roditelji uplatili na ime ranije ugovorenih ekskurzija. Našem listu je nezvanično potvrđeno da su predstavnici Ministarstva turizma i turističke privrede imali razgovor sa nadležnima u Ministarstvu prosvete, ali da u ovom trenutku nikakav stav nije zauzet već se čeka da se vidi kako će se ova situacija završiti.
Bankrot
– Zamislite situaciju da imamo novac u nekoj banci i da svi dođemo da tražimo svoj novac. Banka bi istog dana bankrotirala. Ista je situacija s aranžmanima, agencija ne drži novac u fioci i čeka da krenete na put nego je unapred plaćala neke troškove. Tokovi novca ne mogu da se preseku u jednom trenutku – ističe Seničić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.