Novaković: Imena političara se nisu pojavljivala u istrazi ubistva premijera 1Foto: Stanislav Milojković

Poslanici Narodne skupštine su raspravljali o mogućnosti formiranja anketnog odbora koje bi ispitalo političku pozadinu ubistva premijera Zorana Đinđića.

A Tužilaštvo za organizovani kriminal, institucija pod čiju nadležnost spada da se bavi tim pitanjem, više od pet godina ne čini ništa da ispita političke okolnosti koje su dovele do pogibije premijera.

Advokat Srđa Popović, podneo je u ime majke i sestre ubijenog Đinđića dve krivične prijave Tužilaštvu za organizovani kriminal. Najpre je u novembru 2010. godine podneo krivičnu prijavu zbog oružane pobune Jedinice za specijalne operacije koja je, osim čelnih ljudi ove formacije, obuhvatala i tadašnjeg predsednika SR Jugoslavije Vojislava Koštunicu i Aca Tomića, bivšeg načelnika Uprave vojne bezbednosti.

Godinu dana kasnije Popović je podneo krivičnu prijavu protiv Nebojše Čovića i Velimira Ilića, optužujući ih da su počinili krivično delo neprijavljivanje priprema za izvršenje krivičnog dela napada na ustavni poredak.

Za pobunu JSO trenutno je u toku sudski postupak, ali na optuženičkoj klupi se ne nalaze Koštunica i Tomić, već isključivo pripadnici jedinice, na čelu sa njenim bivšim komandantom Miloradom Ulemekom Legijom. Po drugoj prijavi, tužilaštvo nije postupalo, ali, nije je ni odbacilo.

– Ta prijava se nalazi u fioci tužilaštva. Koliko je meni poznato oni tu prijavu nisu odbacili. Sve što smo saznali o političkoj pozadini ubistva Đinđića, saznali smo tokom suđenja neposrednim počiniocima. Ništa nakon toga nije urađeno – kaže za Danas advokat Rajko Danilović, pravni zastupnik Ružice Đinđić.

Pitanja u vezi sa statusom krivične prijave protiv Čovića i Ilića juče smo poslali Tužilaštvu za organizovani kriminal, ali do zaključenja ovog broja odgovor nismo dobili.

Mile Novaković, penzionisani policijski pukovnik koji je vodio istragu ubistva premijera Đinđića, navodi da je fokus istrage bio na neposrednim izvršiocima.

– Imena političara se nisu pojavljivala u okviru istrage ubistva premijera. Ta priča se javila kasnije, nakon što smo svi koji smo u toj istrazi učestvovali, posmenjivani – navodi Novaković. On je dodao da tokom rada na istrazi nije nailazio na opstrukciju od strane političara.

Prema navodima krivične prijave, Velimir Ilić, u tom trenutku na poziciji gradonačelnika Čačka, početkom februara 2003. godine, dobija pismo od Ulemeka u kojem ga ovaj poziva da se uključi u „akciju ponavljanja 5. oktobra“ u kojem bi „doveli na vlast druge ljude koji će voditi računa o nacionalnom dostojanstvu“. O ovom pismu, navodi se u prijavi, Ilić je upoznao tadašnjeg potpredsednika Vlade Nebojšu Čovića, a zatim su obojica propustili da to prijave nadležnim državnim organima.

Nebojša Čović se u krivičnoj prijavi tereti za izvršenje krivičnog dela podstrekivanje na ubistvo predstavnika najviših državnih organa. Čović se optužuje da je, nakon što je saznao za Ulemekove namere, učestvovao u dogovoru da uz pomoć pripadnika zemunskog klana i JSO izvrše atentat na Đinđića, uveravajući ih da će po ubistvu on preuzeti mesto premijera. Nebojša Čović trenutno je predsednik KK Crvena zvezda. Velimir Ilić je do formiranja nove vlade bio ministar bez portfelja. Advokat Srđa Popović je preminuo 2013. godine.

Osuđeni

Za ubistvo Zorana Đinđića na maksimalne kazne zatvora od po 40 godina osuđeni su bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija i bivši pripadnik ove jedinice Zvezdan Jovanović, koji je označen kao neposredni izvršilac. Pored njih, na dugogodišnje zatvorske kazne osuđeni su i ostali pripadnici zemunskog klana i Jedinice za specijalne operacije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari