Ni posle izjave rektorke Univerziteta u Beogradu Ivanke Popović da Filološki fakultet mora da izabere novog vršioca dužnosti dekana jer je dosadašnjoj v. d. dekanki Anđelki Mitrović isteklo drugo produženje radnog odnosa i od 1. oktobra je u penziji, tenzije na toj visokoškolskoj ustanovi se ne smanjuju.
Deo zaposlenih blizak bivšoj dekanki Ljiljani Marković i dalje osporava rektorkin stav, pozivajući se na mišljenje Ministarstva prosvete, u kome je navedeno da se „nastavnicima u zvanju redovnog profesora kojima ističe produžnje radnog odnosa 30. septembra može produžiti radni odnos koliko je trajalo vanredno stanje“.
Upravo to su na sednici Saveta UB izneli kao argument zašto dosadašnjoj v. d. dekanki treba da se produži mandat za 52 dana, što je rektorka odbacila poručivši da nisu pažljivo pročitali zakon.
I sam ministar prosvete Mladen Šarčević, koji je potpisao pomenuti dopis, juče je rekao da je Anđelka Mitrović sa 30. septembrom stekla pravo za penziju.
Na pitanje Danasa kada će biti održana sednica Saveta Filološkog fakulteta na kojoj treba da bude izabran novi v. d. dekan, zamenica predsednice Saveta FF Tatjana Samardžija nam je poručila da dođemo na Filološki fakultet da razgovaramo jer drži ispite i ne odgovara na blic pitanja, niti se na ozbiljna pitanja, poput ovog koje smo uputili mejlom, odgovara s nogu.
Uz to nam je poslala pomenuti dopis Ministarstva prosvete.
– Ujedno, pre nego što razgovarate sa mnom, a pošto vidim da ste vrlo upućeni, možete i Vi meni da odgovorite, ili će Vam možda na to pitanje bolje odgovoriti u Rektoratu, otkad kadrovska pitanja spadaju u resor rektorke, kao i šta nije jasno u dopisu koji Vam dostavljam – navodi u odgovoru Samardžija, koja se novinarki Danasa zahvalila na „moralnosti koju pokazuje u objektivnom i uravnoteženom izveštavanju o dešavanjima na Filološkom fakultetu, što joj služi na čast“.
Ministar prosvete Mladen Šarčević izjavio je juče za Blic da Filološkom fakultetu niko ne oduzima pravo da bira koga želi za dekana, ali da moraju da poštuju zakone.
On je rekao da nastavnici FF mogu da nastave sa procesom izbora dekana onog trenutka kada usvoje Statut i napomenuo da se sa donošenjem tog dokumenta kasni godinu dana.
Šarčević je rekao niko nije poslao inspekciju sa namerom da se zakoči izbor ili „muva“ kako bi se nametnuo dekan.
Ministar je podsetio da je prosvetna inspekcija u decembru 2019. takođe konstatovala da nije donet Statut, ali nije pomenuo da je inspekcija u izveštaju naložila i da se tadašnja procedura za izbor dekana nastavi (kandidatkinja je bila Ljiljana Marković).
Upravo je postupanje inspekcije bio povod da predsednik Saveta Univerziteta u Beogradu Aleksandar Popović zatraži od ministra da preispita rad Sektora za inspekcijske poslove i resornog pomoćnika za inspekciju.
– Tokom višegodišnje krize, sve vreme za koje Filološki fakultet nije funkcionisao sa zakonskim organima i po propisima koji su usklađeni sa zakonom, inspekcija Ministarstva je bila nema. Tek je u decembru prošle godine izvršila kontrolu i ustanovila silne nepravilnosti. Tada baš niko iz prethodnog rukovodstva Fakulteta nije pozvan na odgovornost. U decembru prošle godine su dati rokovi od osam dana, za dva paralelna procesa, za izradu Statuta koji bi bio predložen Savetu na usvajanje i za predlog kandidata za dekana koji bi bio takođe predložen Savetu – kaže Popović za Danas.
On dodaje da je „mnogo vremena prošlo, mnogo puta po osam zadatih dana, a inspekcije nije bilo da izvrši kontrolu“.
– Sada, u septembarskoj kontroli, inspekcija donosi rešenje, zbog nepostupanja po svojoj ranijoj odluci, ali više ne postoje dva paralelna procesa. Inspekcija menja rešenje, postoji redosled u potezima. Da je inspekcija radila svoj posao mnogo ranije, do ovoga ne bi došlo na Filološkom fakultetu. Čak i da je sadašnje rešenje donela u decembru 2019. godine, ne bi imali krizu kojoj smo svedoci sada. Zbog svog nepostupanja, a kasnije različitih odluka o istoj stvari i u istim okolnostima, inspekcija Ministarstva je odgovorna. To, naravno, ni na koji način ne abolira odgovornosti rukovodstva Fakulteta koje je do ove situacije i dovelo – smatra Popović.
Ograničenje
– Kriza na Filološkom fakultetu duboka i jako dugo traje, ali je takođe činjenica da Univerzitet nema mogućnosti da se umeša svojim izvršim odlukama u rad pojedinačnih fakulteta. Beogradski univerzitet je praktično neka vrsta konfederacije fakulteta koji su samostalna pravna lica – navodi predsednik Saveta UB Aleksandar Popović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.