Novi izveštaj - iste zamerke 1Foto: Aleksandar Roknić

Sporost u sprovođenu ustavnih reformi i pritisak zvaničnika na sudije i tužioce jedne su od najvećih zamerki Evropske komisije na reformu pravosuđa u Srbiji.

I dok sagovornici Danasa poslednje kritike smatraju osnovanim izražavajući istovremeno sumnju da će se išta promeniti u budućnosti, u Ministarstvu pravde kažu za Danas da su izmene Ustava dug i komplikovan proces, te da očekuju da će nakon izbora na proleće novi saziv parlamenta završiti započeti posao. U Ministarstvu takođe smatraju da „postojeći zakonodavni okvir obezbeđuje nezavisan, nepristrasan i samostalan rad sudija i tužilaca“.

Kako je objavio RTS u ponedeljak, Evropska komisija u svom polugodišnjem izveštaju o poglavljima 23 i 24 navodi da je „proces ustavnih reformi u cilju jačanja nezavisnosti pravosuđa trenutno „na čekanju““, kao i da „vladini zvaničnici, nekad i na najvišem nivou, nastavljaju da javno komentarišu tekuće istrage i sudske procese, kao i pojedinačne sudije i tužioce“.

– Kampanje u tabloidima usmeravane su na članove pravosuđa poznate po kritičkim stavovima o reformi pravosuđa. Pravilnik o ponašanju za članove parlamenta i Vlade o granicama dozvoljenog u komentarisanju sudskih odluka i postupaka ne predviđa nikakve sankcije, a Srbija tek treba da pruži informacije o njegovoj primeni – navodi se u izveštaju.

Komentarišući izveštaj EK, predsednica Udruženja tužilaca Srbije Lidija Komlen Nikolić kaže za Danas da se iste zamerke ponavljaju iz izveštaja u izveštaj i da zato ne očekuje da će imati efekat na srpske vlasti.

– Kad uporedite izveštaje Evropske komisije u poslednje dve godine, ne primećuje se da su kritike nešto uticale na izmenu odnosa zakonodavne i izvršne vlasti u odnosu na pravosuđe. Poslednja sednica parlamenta je to i dokazala. Poslanici umesto da pričaju o dnevnom redu su u pripremljenoj predstavi napali sudije i tužioce koji im nisu po volji, narodski rečeno. Način ophođenja pojedinih poslanika u odnosu na predstavnike pravosudnog tela je upravo dokaz toga i to je očigledno prepoznato od strane EK – ističe Komlen Nikolić.

Sagovornica Danasa podseća da je i sama država priznala da postoji politički pritisak na pravosuđe, ali da je komentarisanje sudskih postupaka i postupaka tužilaca od strane predstavnika zakonodavne i izvršne vlasti i dalje svakodnevica.

– Posebno je zabrinjavajuća činjenica, a što je konstatovano i u izveštaju EK, jesu napadi na konkretne sudije i tužioce koji su se drznuli da u sredstvima javnog informisanja iznesu svoje stručno mišljenje. Provlačenje kroz tabloidno blato sudija i tužilaca je nešto što pre svega utiče na slobodu izražavanja struke a proizvodi i efekat urušavanja poverenja građana u pravosuđe u celini – kaže Nikolić.

Na drugoj strani, iz Ministarstva pravde poručuju da postojeći zakoni omogućuju samostalnost sudijama i tužiocima, kao i da će nezavisnost pravosuđa biti dodatno „ojačana predstojećim izmenama Ustava u oblasti pravosuđa, kroz drugačiji način izbora i sastav Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, kao dve nezavisne institucije, čija je prevashodna uloga da obezbede nezavisno, efikasno i stručno funkcionisanje pravosuđa.“

– Sa tim u vezi, Vlada Srbije i Narodna skupština Srbije su usvojili kodekse ponašanja ministara i poslanika kada je u pitanju komentarisanje sudskih postupaka i presuda. Ministarstvo pravde smatra da ti kodeksi ponašanja treba da budu poštovani u potpunosti – navode u Ministarstvu.

Upravo nepoštovanje ovih kodeksa se apostrofira u izveštaju EK, a predsednica Društva sudija Srbije Snežana Bjelogrlić navodi za Danas primere sudija koji su se našli na udaru tabloida zato što su javno iznosili svoj stav o ustavnim promenama.

– Tu se radi o granicama slobode izražavanja. Funkcioneri su dužni da održavaju poštovanje suda i tužilaštva. I u izveštaju je konstatovano da je problem što ne postoje sankcije za napade na sudije i tužioce – kaže Bjelogrlić.

Sagovornica Danasa dodaje da je stav Društva sudija o izmenama Ustava ostao isti, odnosno da u ovim okolnostima ne treba sprovoditi ustavne reforme.

– Društvo sudija je u junu uputilo Skupštini predlog proceduralne i sadržinske prirode u vezi sa daljim procesom izmena Ustava ukoliko Skupština usvoji predlog Vlade o promenama. Stav Društva sudija je da ne treba menjati Ustav jer mi trenutno imamo dva oprečna mišljenja o predloženim promenama. Smatramo da je potrebna dorada predloženih izmena – zaključuje Bjelogrlić.

Ministarstvo: Svi da se uključe u raspravu o Ustavu

U Ministarstvu pravde ističu da izostanak opozicije iz Skupštine komplikuje ustavne izmene. „Sa aspekta demokratskih procesa i inkluzivnosti u donošenju najvišeg pravnog akta jedne države, pitanje koje je daleko važnije i koje se postavlja pred ceo proces promene i usvajanja ustavnih izmena, jeste trenutni način rada parlamenta. To pitanje upravo usložnjava situacija u kojoj veliki deo opozicije bojkotuje rad najvišeg zakonodavnog tela u zemlji. Ministarstvo pravde ukazuje da je od velike važnosti da u raspravu o izmenama najvišeg pravnog akta budu uključene sve političke strane, kao predstavnici naroda“, kažu u Ministarstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari