Osobe obolele od dijabetesa su vrlo rizična grupa za razvoj teških formi infekcije korona virusom, naročito ukoliko im je nivo šećera u krvi loše regulisan, ali i ako imaju kardiovaskularna i bubrežna oboljenja.
Kada se zaraze, pacijentima sa šećernom bolesti se pojavljuju teži simptomi i komplikacije, saopštava Dijabetološki savez Srbije.
Povećan rizik od teških formi bolesti potvrđuju i rezultati studija iz zemalja koje su bile teško pogođene virusom. Tako je u Italiji 35,5 odsto pacijenata koji su preminuli od kovid 19 imalo dijabetes, u SAD 32, a u Kini 22 odsto. Dva puta je češće ozbiljno oboljenje od kovid infekcije kod bolesnika sa dijabetesom, u poređenju sa asimptomatskim bolesnicima. I zbog toga je veoma važno da oboleli od dijabatesa tipa 2 dobijaju redovnu i efikasnu terapiju.
– Obradovala nas je najava direktorke RFZO-a da će u najskorije vreme staviti savremene lekove za dijabetes na pozitivnu listu, kaže Aleksandar Opačić, predsednik Dijabetološkog saveza Srbije, komentarišući to što oboleli od dijabetesa2 često imaju i bolesti srca i druga oboljenja. On kaže da takvi pacijenti dnevno mora da popiju po više tableta, a odavno se u Evropi koriste savremeni lekovi gde praktično jedna pilula može da zameni tri, četiri, da dobro reguliše šećer, smanji krvni pritisak i spreči komplikacije.
Posmatrajući iz ugla endokrinologa kako se na zdravlje osoba obolelih od dijabetesa odražava upotreba inovativnih lekova, prof. dr Teodora Beljić Živković, endokrinolog i direktorka Klinike za interne bolesti KBC Zvezdara, kaže da mnogi medikamenti za dijabetes deluju nekoliko godina, a onda im dejstvo slabi.
– To, međutim, nije slučaj sa lekovima iz grupe SGLT2 inhibitora, čije dejstvo ne slabi. Mogu se uvesti u momentu dijagnoze, ali i nakon 10 i više godina trajanja dijabetesa. Ako počnete da uzimate jedan takav lek, možete produžiti život i sprečiti infarkt, popuštanje srca ili bubrega. Sve to, gledano na duže staze, smanjuje troškove lečenja u zdravstvu, naglašava prof. dr Beljić Živković. Istraživanja pokazuju da inovativni lekovi za dijabetes 2 smanjuju i rizik od srčane slabosti i infarkta.
– Skoro svi bolesnici sa dijabetesom imaju i kardiološke poremećaje, a primetili smo da primena savremenih oralnih dijabetika smanjuje komplikacije, kakva je pad nivoa glukoze ispod željenog nivoa, ali i smanjuje kardiološke komplikacije, jer imaju pozitivni efekat na regulaciju arterijskog pritiska, objašnjava prof. dr Siniša Pavlović, kardiolog iz KC Srbije.
Smanjenje telesne mase
S obzirom na to da je dijabetes i vodeći uzrok bolesti bubrega, prof. dr Radomir Naumović, načelnik Klinike za nefrologiju KBC Zvezdara, objašnjava kakav efekat na tok bolesti imaju inovativni lekovi, koji su primarno napravljeni da smanjuju koncentraciju šećera u krvi. „Ti Lekovi dovode i do smanjenja telesne mase bolesnika što je veoma važno za sve bolesnike koji su gojazni i imaju hroničnu bolest bubrega. Snižavaju i krvni pritisak što je od neprocenjivog značaja. Svojim efektima direktno usporavaju progresiju hronične bolesti bubrega i započinjanje lečenja ovih bolesnika dijalizama, objašnjava prof. Naumović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.