Dobrica Veselinović iz Inicijative Ne davimo Beograd najavio je danas da će novi protest zbog rušenja objekata u Savamali, u noći između 24. i 25. aprila, biti održan 29. septembra u 18 sati.
Veselinović je na konferenciji za novinare, ispred zgrade Gradske uprave uoči sednice Skupštine grada, rekao da zahtevi Inicijative ostaju isti, a to je smena gradonačelnika Siniše Malog, predsednika Skupštine grada Nikole Nikodijevića, ministra unutrašnjih poslova Srbije Nebojše Stefanovića i načelnika Komunalne policije Nikole Ristića.
Posle skoro pet meeci od noćnog rušenja u Savamali i dalje ne znamo počinioce, nemamo nikakvu političku odgovornost ljudi na vlasti i pored nekoliko protesta javnosti, pritiska medija i stručne javnosti slučaj je i dalje u predistražnom postupku, naglasio je Veselinović.
Novi protest se organizuje, dodao je on, kako bismo opet na ulicama pokazali da imamo građane koji se ne slažu sa takvom situacijom i smatraju da su osnovna prava i pravna država tada suspendovani.
Veselinović je ukazao da su proteklih meseci bili jako veliki pritisci na aktiviste Inicijative, kroz tabloide i neke televizijske emisije članovi su optuživani da su strani plaćenici, „da pod uticajem stranih sila pokušavaju da destabilizuje režim, da se planira rušenje Vučića“.
To je za posledicu imalo i pretnje, praćenja aktivista na ulicama. Mi smo sve te slučajeve prijavili policiji i očekujemo da nadležni organi po tome reaguju, predočio je Veselinović.
Ono što se posle toga pokazalo je da su nadležni organi u nekim slučajevima mnogo ekspeditivniji, jer je nama stiglo nekoliko prekršajnih prijava za skupove, akcije koje smo organizovali, a nismo videli u mnogo većem slučaju Savamale da se bilo šta desilo, napomenuo je on.
Veselinović je rekao i da je povod za obraćanje medijima bila sednica gradskog parlamenta na čijem dnevnom redu je, kako je ocenio, čudna odluka o prebacivanju akcija PKB sa Grada Beograda na Republiku Srbiju.
Prema njegovim rečima, to jedan u nizu zamagljenih poteza gde se javna imovina i resursi nejasnom procedurom i bez ikakvog uticaja Beograđana prebacuju na Republiku, napomenuo je
To je nastavak, što je Beograd na vodi pokazao, da se javni resursi nejasnim procedurima i zakulisnim radnjama prebacuju nekakvim čudnim strukturama, ocenio je Veselinović.
Podsetio je da je organizovana „odbrana poslednje kuće u Savamali“ porodice Timotijević, koji su pokrenuli pravni postupak za zaštitu svoje imovine.
To je paradigma kako su se stvari dešavale, jer je ceo sistem angažovan na iseljenju 200 porodica, pravljenju čudnih ugovora, vežbanju strogoće, brzine i ekspeditivnosti na najslabijima, a mi smo hteli da pokažemo solidarnost, rekao je Veselinović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.