Novi Sad: Počinje obuka iz znakovnog jezika za zaposlene u ustanovama kulture 1Foto: Arhiv Vojvodine

Savez gluvih i nagluvih Vojvodine je društveno humanitarna organizacija osnovana 1946. godine i  nizom svojih aktivnosti brine o gluvim licima od rođenja pa tokom celog njihovog života.

​Osnovni problem sa kojim se susreću gluve i nagluve osobe koje žive u našoj zajednici, a koji su ujedno i korisnici znakovnog jezika, se prvenstveno odnosi na komunikacijske barijere na koje ove osobe nailaze u svakodnevnoj interakciji sa svojom društvenom okolinom.

Nepostojanje mogućnosti dobijanja neophodnih informacija, usled nedostatka izvora odakle bi mogli da crpe date informacije, te pružanje istih u nedovoljnoj i neadekvatnoj meri dovodi do marginalizacije gluvih i nagluvih osoba, do gubitka njihove samostalnosti i društveno-socijalne otuđenosti, a na kraju i do opadanja kvaliteta njihovog života.

Prema nezvaničnim podacima u Srbiji ima oko 30.000 gluvih osoba kojima je znakovni jezik njihov maternji jezik. ​

Srbija se obavezala na politiku jednakih mogućnosti kroz obezbeđivanje ravnopravnog učešća osoba sa invaliditetom u kulturnom, sportskom i verskom životu zajednice.

“Upravo obuka iz znakovnog jezika za zaposlene u ustanovama kulture u Novom Sadu rešava ovaj važan zadatak i verujemo da će se ustanove kulture odazvati u većem broju na tromesečni modul koji uskoro počinje. Savezu gluvih i nagluvih Vojvodine je važno da bude prepoznat kao pouzdan partner kako ustanovama kulture, tako i ostalim institucijama i kompanijama na potencijalnim zajedničkim projektima koji će omogućiti pristupačnost u komuniciranju za gluve i nagluve osobe.”- izjavila je Jadranka Raletić, sekretarka Saveza gluvih i nagluvih Vojvodine.

Prolećni modul predviđen je za period 19. mart-19. jun 2019. godine u prostorijama Saveza gluvih i nagluvih Vojvodine u Novom Sadu.

Savez gluvih i nagluvih Vojvodine je izdao rečnik Znakovnog jezika za sve životne oblasti, pa tako i iz kulture, što će umnogome olakšati komunikaciju sa publikom koju čine gluva i nagluva lica.

Projekat “Pristupačnost” je finansiran u celosti od strane Fondacije Novi Sad EPK 2021 u cilju poboljšanja kvaliteta života i pristupačnosti sadržaja ustanova kulture za gluve i nagluve osobe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari