Na Kliničkom centru Srbije (KCS) od danas počinje da radi multislajsni skener, kao najmodernija oprema za dijagnostiku kardio-vaskularnih oboljenja, koji će biti na raspolaganju pacijentima iz cele Srbije i trebalo bi da smanji liste čekanja.
Stacioniran je u Drugoj hirurškoj klinici KCS, i poboljšaće kvalitet dijagnostike i terapije kardiovaskularnih bolesti, koje su prve po smrtnosti u Srbiji, rečeno je na konferenciji za novinare na toj klinici. „Svi građani Srbije dobili su danas novi kvalitet u dijagnostici skenerom, koji je najbolji u regionu“, izjavio je direktor KCS Milika Ašanin. Osim srca, novi skener može da snima i pluća i mozak, čak i zglob u pokretu. „Za sve što bude trebalo da se dijagnostički doradi za pacijente cele Srbije moći će da se uradi na ovoj klinici“, naglasio je Ašanin.
Prema njegovim rečima, za razliku od običnog skenera na ovom izuzetnom aparatu snimanja veoma kratko traju, odličan je kvalitet slike, uz najmanju dozu zračenja za pacijenta. Ističući da će novom dijagnostikom biti smanjene liste čekanja srčanih bolesnika, kardiohirurg Miljko Ristić je rekao da je skener predviđen prvenstveno za kardiovaskularne pacijente, sa liste, koja je veoma dugačka. „U ovom trenutku ne možemo računati da ćemo pomeriti listu za dijagnostiku drugih organa, ali ukoliko se ona iscrpi, doći će na red i pacijenti drugih oboljenja“, naglasio je on.
„Mi ćemo narednih dana pozvati pacijente sa liste za klasičnu koronografiju i usmeriti na ovu proceduru i oni sigurno dolaze na red mnogo ranije, nego što su do sad bili na čekanju“, najavio je Ristić. On je objasnio da će se novim aparatom raditi po 50 pregeda na dan i to ambulantno, pri čemu pregled traje od 5 do 10 minuta, a rezultat je 100 odsto uspešan, nema ponavljanja.
Državni sekretar Ministarstva zdravlja Berislav Vekić izjavio je da su kupovinom nekoliko ovakvih aparata smanjene liste čekanja za dijagnozu skenerom.
„Više nemamo liste čekanja, već liste zakazivanja, te se za 30 dana može završiti pregled“, rekao je Vekić. On je ukazao da će od sada biti smanjen broj invazivnih kardio-procedura i moći će posle operacije da se utvrdi postoperativni protok krvnog suda, odnosno ugrađenog stenta. Vekić je napomenuo da iako će se koristiti dominantno u kardiologiji, na njemu može da se dijagostikuje i svaki drugi organ.
Za donaciju multislajsnog skenera najnovije generacie Agencije za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) izdvojila je milion evra, a direktor Radojica Rovčanin je naveo da će SMATSA nastaviti da pomaže srpsko zdravstvo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.