Svake subote Kulturni centar Šabac organizuje matine za decu predškolskog uzrasta s prikazivanjem crtanih filmova, pozorišnim predstavama i igraonicama. Više od stotinu dece na svoj način, crtanjem, slikanjem, glumom, učestvuje u ovim kreativnim radionicama. U oktobru se kreativna radionica seli u seoske vrtiće kako bi deci sa sela približila savremene sadržaje.

Svake subote Kulturni centar Šabac organizuje matine za decu predškolskog uzrasta s prikazivanjem crtanih filmova, pozorišnim predstavama i igraonicama. Više od stotinu dece na svoj način, crtanjem, slikanjem, glumom, učestvuje u ovim kreativnim radionicama. U oktobru se kreativna radionica seli u seoske vrtiće kako bi deci sa sela približila savremene sadržaje. To je samo deo aktivnosti KCŠ namenjen mladima.
– U početku smo se suočili sa svojevrsnim vakuumom, nasleđem prošlosti i tradicionalnog. Ovih dana završavamo projekat Rekreativna akcija koja ima osnovni moto „Sve što hoćeš to i možeš, Ti“ . I to je sasvim drugačiji koncept angažovanja u kulturi, gde mladi kroz svoje radionice afirmišu način života, podizanje građanske svesti i iniciraju promenu društvenih i ličnih vrednosti. Na konkretan način kroz pisanje i pravljenje projekata zalažu se za otvoreno građansko društvo, što je krupna promena u odnosu na prethodni period gde su im stariji sugerisali šta i kako treba da urade ono što se njih najviše tiče. Ovaj projekat pomogao je IRD s 20.000 dolara, tako da je nabavljeno kompletno ozvučenje i rasveta. Sam KCŠ u tome je učestvovao kroz organizaciju ovih radionica i ustupanjem prostorija za njihov rad – kaže Katarina Janković Popović, direktor KCŠ.
– Ovde smo praktično instalisali omladinski informativni i edukativni centar. Mladi su prvi put u poziciji da sami osmišljavaju i realizuju svoj kulturni i umetnički život. U tranziciji očigledni su brojni problemi, novi su ciljevi, novi načini za njihovu realizaciju, i to zahteva promenu u svesti. Sada smo u prilici da za ove projekte angažujemo mlade stručnjake kod kojih se podrazumevaju upotreba računara i korišćenje stranih jezika. I sve to bilo je podržano od strane sličnih institucija iz Evrope, a ovde su dolazile ekipe iz Italije, Portugala, Belgije, da se uvere šta mi to radimo u okviru – Otvorene kuće mladih – kaže Katarina Janković Popović.
Ova kulturna institucija umnogome je kreirala i bila začetnik u ranijem periodu značajnih manifestacija kao što su Čivijada, plivački maraton, a posebno mesto ima u kreiranju muzičkog života. Pre desetak godina Šabac je imao bendove kao što su Goblini, Čuvaj bližnjeg svog, Ništa ali logopedi, koji su koncerte održavali širom zemlje, pa i u inostranstvu. Vremenom ovi bendovi prestali su s radom, da bi pre dve godine KCŠ, posle šest godina pauze, organizovao tradicionalni Uskršnji rok maraton. Pokazalo se to kao dobar potez, a samo, na primer, za koncert KUD Idijoti bilo je prodato šest stotina karata. KCŠ je širom otvorio vrata šabačkim demo bendovima, a njih desetak dobilo je prostorije za vežbanje, kao i ozvučenje. Naredne godine očekuje se da će pojedini bendovi nastupiti i na Šabačkom letnjem festivalu.
U okviru tribina KCŠ je težište stavio na društveno angažovane teme, pre svega na evropske integracije, ali i probleme mladih , kao što je droga. Pored toga, KCŠ organizuje specijalizovane izložbe crteža, portreta, akvarela, ikona, tzv. malih formata, a u oblasti književnosti izbor za najbolju neobjavljenu srpsku pripovetku gde autor dobija nagradu Laza K. Lazarević i priliku da im se delo objavi. Sve to, naravno, šansa je za brojne mlade autore, ne samo iz Šapca, već i iz drugih gradova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari