Egipćani su juče dobili novi Ustav za koga je glasalo 64 odsto od manje od jedne trećina koji su izašli na referendum. Pristalice Ustava navode da će on ojačati državu dok opozicija smatra da je strogo islamski i pruža malo garancija za zaštitu nekih prava i sloboda. Agencija Frans pres prenosi delove nacrta novog Ustava:


INSTITUCIJE – Predsednik države se bira za mandat od četiri godine, koji može samo jednom da se obnovi. Funkcija potpredsednika se ukida. U slučaju sprečenosti predsednika države, njegovu funkciju privremeno preuzima premijer, a u slučaju godišnjeg odmora, funkciju preuzima predsednik donjeg doma parlamenta. Predstavnici bivše Demokratske nacionalne partije, koja je bila na vlasti za vreme revolucije, neće moći da se kandiduju za predsedničke i parlamentarne izbore. To je bio jedan od zahteva demonstranata koji su srušili režim Hosnija Mubaraka. Ministar odbrane se bira iz redova vojske.

RELIGIJA – Kao i u prethodnom ustavu, u osnovi zakonodavstva su principi šerijata (islamskog zakona). Principi šerijata odnose se na opšte dokaze, osnovne propise, sudsku praksu i pouzdane izvore. Islam ostaje religija države.

U jednom članu, sveštenicima su dodeljena vrhovna prava – stariji profesori univerziteta Al-Azhar, vodeće egipatske obrazovne institucije čuvene po ulozi u islamskoj nauci i obrazovanju, konsultuju se za pitanja šerijatskog zakona. „Sloboda veroispovesti je zagarantovana“, ali u nacrtu se pominje samo islam, hrišćanstvo i judaizam. Ne pominju se druge religije.

PRAVA ŽENA – Žene se pominju u okviru tradicionalne muslimanske porodice i dodato je da će država pružati besplatne zdravstvene usluge za majke i decu i omogućiti im da usklade dužnosti prema porodici i poslu.

Prema kritičarima, nacrt ne štiti žene od diskriminacije. Jedna stavka glasi da su „jednakost i jednake mogućnosti ustanovljene za sve građane, muškarce i žene, bez diskriminacije, nepotizma ili povlastica u pogledu prava i dužnosti“.

GRAĐANSKA PRAVA – Vrednosti i moralno ponašanje u javnosti takođe se pominju u nacrtu ustava što nagoveštava da će se o tome odlučivati prema islamskom zakonu. Postoji član koji zabranjuje ograničavanje osnovnih prava pojedinaca ali se u njemu dodaje da se ona „moraju upražnjavati na način koji nije protivan prinicipima verskog prava“. Postoji i zabrana vređanja „verskih poslanika i proroka“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari