Svakog četvrtka u poslednje 63 godine izlazi list Glas Podrinja, a prošlog četvrtka redakciju je napustilo šest novinara i tri člana redakcije iz tehničke pripreme, odnosno finansija. Osnovni razlog bili su ponižavajući odnosi koje su nametnuli novi vlasnici lista, promena koncepcije i smanjenje ionako niskih plata.
Svakog četvrtka u poslednje 63 godine izlazi list Glas Podrinja, a prošlog četvrtka redakciju je napustilo šest novinara i tri člana redakcije iz tehničke pripreme, odnosno finansija. Osnovni razlog bili su ponižavajući odnosi koje su nametnuli novi vlasnici lista, promena koncepcije i smanjenje ionako niskih plata. Stana Munjić u listu radi gotovo tri decenije. Pored ostalog, pisala je antiratne reportaže s ratišta, objavila knjigu i doprinela da se obelodani istina o ustanku 1941, devetomartovskim događajima u Beogradu 1991. Do sada je u tri navrata obavljala funkciju glavnog urednika, a sada odlazi ogorčena što su novinarima teme zadavali članovi Upravnog odbora i vlasnici.
Nedeljnici
U Šapcu izlaze još dva nedeljnika, Podrinske i Glasnik sredom. Nedeljnik Podrinske nastavlja tradiciju prvih privatnih novina – Zaslona koje su zabranjene početkom 1990. godine, kasnije Šabačke revije, koja je najpre izlazila od 1994. do 1997. godine i od 2005. do kraja 2007. kada je prerasla u Podrinske. Saradnici ovog lista su dopisnici Bete, Slobodne Evrope, Danasa, Dojče Velea, novinari RTV Šabac, kao i dopisnici iz četiri opštine Mačvanskog okruga. List Glasnik sredom pojavio se pred ove izbore i nastavlja tradiciju lista Narodna javnost koji su pokrenuli aktivisti SPS.
– Od prvog dana dolaska vlasnika suspendovan je Kodeks novinarske profesije – uvedena je obaveza ugovaranja reklama, a na usmene i pismene primedbe novinara da je to u suprotnosti s profesijom i Kodeksom, vlasnici su reagovali pretnjom da ko ne potpiše ugovor o radu neće dobiti ni platu. Nažalost, posle svega ispostavilo se da više nema smisla boriti se čak ni sindikalnim sredstvima u situaciji kada vlasnici u toj meri srozaju profesiju jer tu više nema mesta ni za razgovor. Posebno nam je teško palo što ljudi koji se nikada nisu bavili ovom profesijom, izuzev što su čitali novine, komentarišu i omalovažavaju novinarske napise – kaže Stana Munjić, koji je najnagrađivaniji novinar Glasa Podrinja.
Prema rečima bivšeg direktora lista Zorana Pureševića, vlasnici su ponudili nove kolektivne ugovore sa nižim koeficijentima zarada i pokušali da promene delatnost preduzeća.
– Mislim da je reč o posledicama lošeg koncepta privatizacije prema kojem je moguće da medije kupi neko ko se tim poslom nije profesionalno bavio. Logika novih vlasnika je takva da sve koriste za izvlačenje novca, i to ne birajući sredstva. Mislim pre svega na širenje delatnosti firme koje nema veze sa osnovnom delatnošću kao što su rent-a-kar, brze pošte i agencija za nekretnine. O ponašanju vlasnika dovoljno govori i to što su po preuzimanju lista, na godišnjicu Glasa Podrinja, javno izjavili da se neće mešati u uređivačku politiku lista i da će ga samo malo osavremeniti. Na kraju, videlo se kako – kaže Purešević.
List je napustila i Živana Vojinović, koja je ovde provela više od dve decenije, a posebno su bile zapažene strane kulture koje je uspešno uređivala. Kako kaže, novinari nikad nisu bili u bednijem položaju. Bilo je trenutaka, na primer 1986. godine, kada je napolju bilo minus 15, a nije bilo grejanja u redakciji Glasa Podrinja, ili kada su plate bile stotinjak maraka, kada su drugi imali deset puta više, a i kasnile su po tri meseca. Ali, profesija se održala. Sada to već nije slučaj – kaže Živana Vojinović.
I Blagoje Josipović kao razlog za napuštanje firme ukazuje na nepoštovanje osnovnih normi, poništavanje novinarskog Kodeksa, a time i Ustava. On kaže da je bilo pokušaja vlasnika da poturene tekstove potpišu novinari iz redakcije. Svi koji su napustili redakciju imaju porodice, decu, ali nisu želeli da svoja prava potraže na sudu. Namera im je da pokrenu novi list. Vlasnici Glasa Podrinja nisu želeli da komentarišu otkaze zaposlenih, a Upravni odbor tog preduzeća saopštenjem za javnost zahvalio se bivšim radnicima na „dosadašnjoj saradnji i doprinosu stvaranju ugleda lista“.
U redakciji su ostala četiri novinara, a funkciju direktora i glavnog i odgovornog urednika preuzeo je Branko Jelić. On je devedesetih godina obavljao funkcije glavnog i odgovornog urednika Radio Šapca, a kasnije i direktora JIP Glas Podrinja. Ostaće zabeleženo da je prilikom otvaranja TV Šabac, 1994. godine, objavljeno više od deset njegovih fotografija u listu Glas Podrinja, u društvu s tadašnjim direktorom RTS Miloradom Vučelićem. Inače, završio je Višu poljoprivrednu školu u Šapcu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.