Novinar ranjen tokom konferencije za medije dobija odštetu: Spor trajao sedam godina, Grad Užice mora da plati 1Milan Đokić/Foto: N. Kovačević

Milanu Đokiću, nekadašnjem novinaru Užičke nedelje, koji je teško povređen pre nekoliko godina, tokom konferencije za medije u hodniku Skupštine grada kada ga je nožem ranio Užičanin D. G. (37), Grad Užice je dužan da, na ime njegove izgubljene zarade, isplati 908.814 dinara.

Osim toga, po presudi Apelacionog suda u Kragujevcu, obaveza Grada je da Đokiću isplaćuje i mesečnu rentu od 8.313 dinara, jer je utvrđeno da je njegova radna sposobnost trajno umanjena za 20 odsto.

Grad mu je ranije isplatio oko 1.170.000 dinara dinara za nematerijalnu štetu, odnosno za pretrpljeni bol, duševne bolove i umanjenje životnih aktivnosti od povreda koje je zadobio i od kojih se dugo lečio u zdravstvenim ustanovama u Užicu i Beogradu.

Uz to, Grad je dužan da plati i troškove sudskog postupka.

Kada je počelo suđenje, 2016. godine, Đokićev advokat je tražio odštetu za izgubljenu zarada od oko 5,4 miliona dinara. Međutim, taj iznos je, na pritužbe gradskog pravobranioca, najpre, smanjen na 3,6 miliona, potom na 2,7 miliona, da bi sud odredio konačnu sumu od 908.814 dinara.

„Da je suđenje trajalo duže, izgleda da bih ja njima morao da doplatim“, kaže Đokić za Danas.

Presudom Apelacionog suda, koja je usledila nakon procesa od sedam godina, kaže, „nije zadovoljan“.

Novinar ranjen tokom konferencije za medije dobija odštetu: Spor trajao sedam godina, Grad Užice mora da plati 2
Skupština grada/Foto: N. Kovačević

„Mali je to iznos za sve što sam preživeo i za posledice koje, zbog povreda, osećam i sada“, ocenjuje za Danas Đokić i navodi da je suđene trajalo dugo, zbog pritužbi, veštačenja i ograničenja tokom epidemije virusa korona.

Đokić je teško ranjen, 13. jula 2015. godine, na konfereciji za novinare u holu Skupštine grada. Medijima se, najpre, obratio tadašnji gradonačelnik Užica Tihomir Petković, a potom Vladimir Marinković, u to vreme potpredsednik Narodne skupštine Srbije i član SDPS, a danas funkcioner SNS, kao i tadašnji poslanik Dejan Radenković (SPS).

Kako u zgradi nije bilo obezbeđenja, napadač je ušao u skupštinu, popeo se stepeništem na prvi sprat i nasrnuo na Marinkovića. Oborio ga je i udarao nogama, a potom je izvadio nož. Radenković je pokušao da zaštiti Marinkovića, tako što je napadača odgurnuo stativom kamere.

Đokić je primetio da napadač ima nož i pokušao je da zaštiti poslanike, novinare i kamermane. Napadača je udario nogom u stomak, kako bi mu izbio nož, ali on ga je njime ubo u grudi i napustio zgradu. Policija ga je vrlo brzo uhapsila, a kasnije mu je sud odredio psihijatrijsko lečenje.

Povređenom novinaru pomoć je pružila medicinska sestra, koja se slučajno zatekla u holu, a ubrzo je stigla ekipa hitne pomoći i prevezla ga u užičku bolnicu, gde su mu lekari izvadili slezinu.

I nakon toga, zbog komplikacija, operisan je dva puta i oporavak je dugo trajao, a posledice povreda oseća i danas.

Novinar ranjen tokom konferencije za medije dobija odštetu: Spor trajao sedam godina, Grad Užice mora da plati 3
Milan Đokić/Foto: N. Kovačević

Đokić, koji je u svemu bio slučajna žrtva, navodi da je napadača godinama poznavao, da je s njim igrao košarku i da nisu bili u sukobu.

„Hteo sam da zaštitim kolege i poslanike, pa sam napadača udario, kako bih mu izbio nož. Nisam u tome uspeo i, u jednom trenutku, osetio sam da me je njime ranio“, svedoči Đokić.

Kako se kasnije saznalo, napadač nije nameravao da nasrne na poslanike i novinare, već je došao s namerom da izrazi nezadovoljstvo radom gradske vlasti.

To je, u to vreme, potvrdio za Danas i tadašnji gradonačelnik Tihomir Petković, rekavši da je to bio „čin nezadovoljnog čoveka, koji je bez posla i u teškom materijalnom stanju, a koji je često dolazio u gradsku upravu, tražeći da se njegovi problemi reše“.

U presudi  Apelacionog suda je navedeno da Grad nije preduzeo sve mere za obezbeđenje prostora na kome se održavala konferencija za novinare, koju je organizovao. Nije, dodaje se u presudi, preduzeo ni mere kontrole osoba koja ulaze u zgradu, niti je taj skup obezbedio prisustvom radnika obezbeđenja.

Taj slučaj je kasnije otvrio pitanje obezbeđenja u zdanju užičke skupštine, nakon čega je problem delimično rešen, angažovanjem fizičkog obezbeđenja na ulazu u zgradu.

„Za sada, nemam nameru da se vraćam novinarstvu“, kaže Đokić, a za učestale napade na novinare navodi da „novinari samo kukaju i ništa ne preduzimaju“.

„Kada bi novinari bili međusobno solidarni, situacija bi bila sasvim drugačija“, poručuje naš sagovornik.

Gradsko pravobranilaštvo: Nema mogućnosti za žalbe  

U Gradskom javnom pravobranilaštvu podsećaju na to da su ulagali žalbe na odluke prvostepenog suda i uspeli da smanje iznose  traženih odšteta, ali da na presudu Apelacionog suda u Kragujevcu ne može da se uloži prigovor. „Grad je iscrpio sva redovna pravna sredstva i nema zakonskih uslova za pokretanje vanrednih pravnih sredstava na presudu Apelacionog suda“, kažu za Danas u pravobranilaštvu. Te mogućnosti nema ni Đokić, jer je presuda konačna.

Poslanici posećivali Đokića

Poslanici, koje je Đokić zaštitio od napadača, interesovali su za njegovo zdravstveno stanje i posećivali ga u bolnici, a Radenković mu je, kako navodi, „rekao da mu se javi, ako mu zatreba pomoć“.

Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari