Radio Leskovac, koji je davno trebalo da dobije novog vlasnika, po odluci Republičke agencije za privatizaciju, neće biti privatizovan. O toj medijskoj kući i nadalje će se brinuti lokalna samouprava. Do otkazivanja aukcije došlo je posle preporuke Vlade Srbije, na inicijativu Radio Novog Pazara i nekoliko medijskih kuća iz Vojvodine, koje pripremaju, između ostalog, i program na jezicima nacionalnih manjina.

Radio Leskovac, koji je davno trebalo da dobije novog vlasnika, po odluci Republičke agencije za privatizaciju, neće biti privatizovan. O toj medijskoj kući i nadalje će se brinuti lokalna samouprava. Do otkazivanja aukcije došlo je posle preporuke Vlade Srbije, na inicijativu Radio Novog Pazara i nekoliko medijskih kuća iz Vojvodine, koje pripremaju, između ostalog, i program na jezicima nacionalnih manjina. Radio Leskovac je nedavno dobio odobrenje Privremenog organa SO Leskovac da i dalje radi kao javni servis.

Nedeljnik Sloboda napustilo pola redakcije

Pirot – Posle tri meseca od privatizacije pirotskog neljnika Sloboda, petoro od desetoro zaposlenih napustilo je juče redakciju ovih novina i priključilo se ekipi novoformiranog nedeljnika Pirotskih novina koji će se uskoro pojaviti pred čitaocima Pirotskog okruga.

Iz Slobode su otišla dva novinara, tehnički urednik, marketing menadžer i daktilograf. U redakciji ovog nedeljnika koji izlazi 63 godine ostalo je troje novinara, sekretarica i direktor.

Posle višegodišnjeg rada iz lista Sloboda otišli su doskorašnji odgovorni urednik Anđelka Mitković Đorđević, novinar urednik Zoran Panić, tehnički urednik Dragan Janković, marketing menadžer Slobodan Mladenović i daktilograf Slađana Tolić.

– Pošto je preuzeo Slobodu novi vlasnik nije ništa promenio u postojećoj koncepciji i uređivačkoj politici lista već je povećao broj strana sa 20 na 24. Moram da kažem da su iz Slobode u poslednjoj godini otišla dva novinara i nekoliko saradnika. Kadrovski je Sloboda dosta oslabila i sa smanjenim brojem novinara i povećanim brojem strana, imali smo mnogo problema da pratimo sve događaje. U takvoj situaciji istraživačko novinarstvo je prosto bilo neizvodljivo. Poslednjih meseci više smo brinuli o tome da novine napunimo a manje je bilo vremena da se vodi računa o kvalitetu tekstova. Tako više nije moglo da se radi profesionalno i zato sam odlučila da odem iz te redakcije i pređem u novi list – kaže Anđelka Mitković Đorđević, doskorašnja odgovorna urednica lista Sloboda koja je u tom listu provela 13, 5 godina.

Nedeljnik Sloboda je u Agenciji za privatizaciju prodat 16. novembra prošle godine za 3,5 miliona dinara. List je kupio većinski vlasnik niških Narodnih novina Tomislav Radomirović. U trci za ovaj nedeljnik, pored Radomirovića, nadmetao se i vlasnik Grafičko-izdavačkog preduzeća Pi pres iz Pirota Boban Ranđelović, jedan od osnivača Pirotskih novina.

– Sve je to skandalozno, jer je dvadesetak radnika Radio Leskovca, među kojima je najviše novinara, izigrano i uz mizerne otpremnine ostalo bez posla – kaže Miki Mihajlović, jedan od novinara Radio Leskovca, poznati slikar, prošlogodišnji dobitnik Oktobarske nagrade grada, koji ovih dana pokušava da dođe do novog radnog mesta.
Opštinsko veće u Leskovcu imenovalo je, inače, diplomiranog ekonomistu Gorana Živkovića, člana Nove Srbije, za direktora Radio Leskovca, jer je dosadašnji v.d. direktora Bratislav Lekić, dugogodišnji novinar ove medijske kuće, podneo ostavku, ali je ostao u radio stanici i posle neuspele druge aukcije najstarije radio stanice južno od Niša.
Novinari i ostali članovi Radio Leskovca uzeli su po 366.000 dinara otpremnine iz tzv. socijalnog programa i oprostili se od kolektiva u kome su proveli deset, dvadeset, pa i trideset godina. Proteklih meseci, Radio Leskovac je bio u centru pažnje javnosti zbog odluke Agencije za privatizaciju koja je raskinula kupoprodajni ugovor sa portirom toga kolektiva Srđanom Jovanovićem, koji je sa još četvoro novinara i tehničara kupio ovu radio stanicu za 21,1 milion dinara, što je 133 puta viši iznos od početne cene.
U Leskovcu, ali i drugde, tako visoka vrednost Radio Leskovca, koji je podstanar od samog osnivanja, dočekan je sa nevericom i velikim čuđenjem, a čule su se i ocene da iza ove „radio drame“ stoje moćni ljudi iz nekih stranaka, pre svih iz Socijalističke partije Srbije u Leskovcu. Međutim, nedavno je Suzana Stojiljković, novinar Radio Leskovca, na konferenciji za novinare, demantovala te glasine, uz ocenu da su zbog njih imali samo probleme, jer su im vrata svugde bila zatvorena.
Kraj ove leskovačke nevesele priče za mnoge je teško objašnjiv. Srđan Jovanović je, naime, 14. novembra uveče dobio poštom pismo iz Agencije za privatizaciju da upravo toga dana uplati prvu ratu, ali to – iz tehničkih razloga – nije učinjeno. Zatarženo je od Agenciji za privatizaciju da se da rok produži nekoliko dana, ali njihovom naumu nije udovoljeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari