– Da li je najavljena prigodna zakuska? Kuj će seče vrcu?
Tu se ne seče vrca, nego se lopatom ili direktno sefteliše jama, neki su od komentara ispod vesti na sajtu internet portala Jugmedia da je Odeljenje za društvene delatnosti i lokalni ekonomski razvoj grada Leskovca lokalnim medijima poslalo poziv da isprate „puštanje u rad“ septičke jame u dvorištu Osnovne škole „Slavko Zlatanović“ u leskovačkom selu Miroševac.
Mediji su potom u „solidnom broju“ ispratili ovakav događaj, a neki od njih zabeležili i da septička jama čak nije nova, već stara, a samo izbetonirana, nakon što je sanitarna inspekcija zabranila upotrebu školskog toaleta zbog njenog izlivanja. Ovakvo „svečano otvaranje“ je, inače, samo jedno u nizu sličnih „otvaranja“ sa kojih novinari izveštavaju, pa i krajnje afirmativno. Medijski je prilježno ispraćeno i otvaranje semafora, lifta, pešačkog prelaza, čajne kuhinje u domu zdravlja, rampe za osobe sa invaliditetom, brvna koje je predstavljeno kao važan most za taj kraj…
– „Otvaranje“ semafora ili tržnog centra u Beogradu, Kraljevu, Nišu… podseća na izmišljanje tople vode, ali se u medijima predstavlja kao briga za građane i vrhunski javni interes. I to je, nažalost, tragikomičan komplot: manipulacija vlasti u sadejstvu sa manipulatornim medijima, a u prisustvu izmanipulisanih građana. A onda, jovo nanovo. U maloj Srbiji mnogo je raskrsnica bez semafora. I ništa manje novinara nesposobnih da vide dalje od prve krivine – kaže generalni sekretar NUNS-a Svetozar Raković.
On dodaje da je postavljanju prvog mehaničkog semafora na svetu, upriličenog u Londonu u 19. veku, prisustvovala „ne samo gradska kamarila, već i tadašnje prve imperije planete“, jer je bila reč o svojevrsnom čudu. Ali kada bi poslednjih decenija u britanskoj ili bilo kojoj prestonici civilizovanog sveta aktiviranje semafora ili pešačkog bilo korišćeno u političko-propagandne svrhe „to bi za medije bio sjajan poklon za zabavu i sprdnju o vlasti“.
– Ne znam da li je u pozivu za otvaranje septičke jame ili drugih sličnih „objekata“ bilo naznačeno da će biti i ručka, ili keteringa, ali znam da mi je jedan PR rekao da je to dobra „navlakuša“, jer kada se to navede, dođe veći broj novinara. I to je jako tužno, ali istinito. Novinari su u ekonomskom smislu toliko poniženi da i bukvalno gladuju, a onda je od njih teško očekivati vrhunski profesionalizam, kaže Milorad Doderović iz Izvršnog odbora UNS-a.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.