Izuzetno je teško raditi novinarski posao na lokalu, naročito ako ste žena i ne želite da ćutite, kaže urednica Podrinskih Isidora Kovačevič, kojoj je, zbog izjave o načelniku policije koji sedi u prvom redu na mitingu SNS-a u Šapcu, prećeno proterivanjem. Pre toga su po gradu za njom lepljene „poternice“ zbog pisanja o huliganima koji su napadali građane.
Glavna i odgovorna urednica Podrinskih Isidora Kovačević pred izbore je dobila uvredljivu i preteću poruku sa profila na Instagramu sabacizbori2023 da bi zbog izjava o načelniku policije Aleksandru Vilotijeviću trebalo da ljušti krompir u Bogosavcu (zatvor u Šapcu) i da, zajedno sa Nebojšom Zelenovićem (bivši predsednik opštine Šabac), treba da se posle izbora iseli iz svog grada.
Načelnik policije na mitingu SNS
Pretnja je stigla dan nakon što je dala izjavu za Danas povodom teksta u kojem je objavljeno da je načelnik Policijske uprave Šabac Aleksandar Vilotijević prisustvovao završnoj predizbornoj konvenciji Srpske napredne stranke u Šapcu.
Vilotijević je sedeo u prvom redu, uz najviše funkcionere ove stranke, dok je u redu iza njega bio Aleksandar Peranović, jedan od predvodnika huligana sa fantomkama i maskama, koji su 2021. godine tukli Šapčane u njihovom gradu.
Posle napada batinaša, urednica Podrinskih je osvanula na poternici izlepljenoj po gradu, očigledno zato što je pisala o batinjanju građana i objavljivala fotografije onih koji su učestvovali u razbijanju blokade puteva. Za Cenzolovku je tada izjavila da joj je ugrožena bezbednost.
Kovačević je za Danas izjavila da se, nakon što je videla fotografiju sa mitinga SNS na kojoj se nalazi načelnik šabačke policije, oseća još nebezbednije, pošto slučaj lepljenja poternica posle napada huligana na šabačkom mostu još uvek nije rešen niti su pronađeni svi nalogodavci i inspiratori.
Isidora Kovačević za Cenzolovku kaže da je izuzetno teško raditi novinarski posao na lokalu, naročito ako ste žena i ne želite da ćutite. Ona dodaje da je pojavljivanje načelnika Policijske uprave Šabac u prvom redu na skupu vladajuće stranke vid zastrašivanja svih u Šapcu koje nepoznati počinioci proganjaju i targetiraju, dok policija ne reaguje.
„Jasno je da načelnika policije nije sramota da se pojavi na takvom predizbornom događaju iako slučaj ‘poternice’ dve godine nije rešen, niti su pronađeni nalogodavci, koordinatori, distributeri, a ne zna se ni koja štamparija je štampala. Jasno je i da ga nije sramota što policija sedam meseci traži jedinog osumnjičenog za taj slučaj na kućnoj adresi, dok se on nalazi zatvoru. I jasno je da policija i tužilaštvo ne žele da rade svoj posao, a razlog samo možemo da naslutimo s obzirom da sedi u prvom redu na mitingu vladajuće stranke“, kaže Isidora Kovačević.
Podneću krivične prijave
„Nakon te izjave stigla je poruka da se selim iz Šapca nakon izbora, upozorenje, pretnja… I opet, policija nije uradila ništa, a iz tužilaštva kažu da je to uvreda. Slučaj je prijavljen policiji, a nakon konsultacije sa advokatom podnećemo i krivične prijave protiv stranica koje me upozoravaju da se selim iz rodnog grada, ali i drugih koje koriste moje privatne fotografije i iznose neistine pokušavajući da diskredituju moj rad“, naglašava novinarka.
Povodom najnovijih pretnji koje su upućene Isidori Kovačević, na mreži X oglasila se i međunarodna organizacija za zaštitu i podršku novinarki Women In Journalism, koja u svojoj objavi osuđuju napade, pretnje i zastrašivanja upućena Isidori, pozivajući vlasti Srbije da preduzmu najhitnije mere kako bi se osigurala bezbednost ovoj novinarki, kao i da počinioci što pre budu pronađeni.
NUNS: Tužilac mora da sagleda širi aspekat kada su novinari u pitanju
Rade Đurić, član Stalne radne grupu za bezbednost novinara ispred Nezavisnog udruženja novinara Srbije smatra da je u pitanju mnogo ozbiljnija stvar od prostog shvatanja direktnog ugrožavanja nečije sigurnosti.
„Ovo je jedan od jasnih primera u kojima javni tužilac mora da sagleda širi aspekt samog događaja, ispita i druga krivična dela osim ugrožavanja sigurnosti. Na to upućuje i obavezujuće uputstvo za javne tužioce“, kaže Đurić.
On se ne slaže sa kvalifikacijom tužioca da je u pitanju samo obična uvreda.
„Nažalost, jezik govora mržnje i proterivanja se očigledno dopušta i daje zamah onima koji bi da zastrašuju. Ovo nikako nije uvreda, već ozbiljan primer zastrašivanja i direktna poruka onima koji se kritički odnose prema predstavnicima vlasti. Upravo zbog toga javni tužioci i policija moraju da budu dovoljno senzibilni i prepoznaju potencijalna ugrožavanja, pa čak i preventivno reaguju u ovakvim slučajevima, jer jedino tako mogu da spreče širenje ovakvih incidenata. Ovo je primer poruka koje često imaju težu posledicu od direktnih pretnji“, smatra Đurić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.