Grafička škola baštini tradiciju grafičarstva koja se u Srbiji razvija od 1834. godine.
Ponosni smo na našu struku koja se u osnovi bavi čuvanjem informacija i znanja i njihovim prenošenjem putem zapisa, bilo da se radi o crtežu, pismu, štampi, fotografiji, digitalnom zapisu ili bilo kom drugom. Tako je naša struka preduslov za razvoj nauke i misli uopšte, a samim tim i osnov za izgradnju današnje civilizacije. Ovako Miloš Bukumira, direktor Grafičke škole u Beogradu, objašnjava značaj i mesto grafičarstva, struke o kojoj se u javnosti ne zna mnogo, a koja poslednjih godina doživljava uzlet.
Prateći trendove na tržištu rada, ubrzani razvoj informacionih tehnologija, ali i oblast medija i komunikacija, Grafička škola od ove školske godine uvela je novi obrazovni profil tehničar digitalne grafike i internet oblikovanja. Direktor objašnjava da su pripreme počele pre desetak godina, sledeći iskustva škola iz okruženja, a prvobitna ideja je bila da se uvedu dva smera veb-dizajn i medijski tehničar. Odugovlačenje iz različitih razloga, ali i nedostatak volje tadašnjih prosvetnih vlasti, uticali su da se programi ovih profila vremenom menjaju, da bi se konačno spojila u jedan, urađen u skladu sa principima dualnog obrazovanja.
– Svet digitalne grafike se u međuvremenu promenio. Više nije bilo potrebe za čistim veb-dizajnom već i za veb-aplikacijama, 2 D i 3 D modelovanjem, animacijama, video-igricama…, tako da su dva profila objedinjena u jedan. Veliku pomoć za uvođenje ovog profila smo imali od pomoćnice ministra za dualno obrazovanje Gabrijele Grujić, a i predsednica Vlade Srbije je podržala njegovo uvođenje – ističe Bukumira.
Da je napravljen dobar potez svedoči veliko interesovanje učenika za upis na ovaj obrazovni profil, ali i zainteresovanost kompanija koje žele da učenici kod njih obrazuju uz rad. Direktor objašnjava da će đaci tokom prve dve godine ovladati osnovnim veštinama i znanjima, kako bi u trećoj i četvrtoj godini dva dana nedeljno sprovodili praktičnu nastavu radeći u kompanijama.
– Škola je već sada potpisala ugovor o saradnji sa Krater studijom koji radi animacije za holivudske filmove i koji je spreman da za dve godine uključi deo naših učenika da kod njih obavljaju praksu uz rad na konkretnim projektima. Sem toga, imamo dobru saradnju sa beogradskim IT klasterom i drugim kompanijama iz ove oblasti – kaže Bukumira.
Svesni potrebe da učenici treba da imaju kvalitetnu praksu, u ovoj školi odavno su sami uveli dualno obrazovanje.
– Ne možemo da radimo kao privreda, nemamo ni kapacitete za to, ali na poslovima koje dobijemo angažuje se cela škola. Nažalost, nemamo mogućnost da dajemo učenicima neku vrstu džeparca, ali ih nagradimo na drugačiji način. Po dualnom sistemu to će biti moguće, ali mislim da bi zakonski trebalo uvesti takvu praksu i za druge obrazovne profile, kako bi učenici osetili benefit – kaže Bukumira.
On navodi primer Grafičke škole u Bratislavi, koju su posetili tokom međunarodnog takmičenja štampara, na kome je naša ekipa osvojila drugo mesto. U okviru te škole je osnovana firma u kojoj učenici imaju praktičnu nastavu, a umesto profesora su zaposleni majstori koji su plaćeni od prihoda koji firma ostvari.
Kao uspešan primer učenja kroz praksu Bukumira ističe ugovor potpisan sa Predškolskom ustanovom Čukarica, zahvaljujući kome su učenici sa smera fotograf angažovani da fotografišu decu iz vrtića u okviru te ustanove. Direktor sa osmehom na licu opisuje s kakvim su se entuzijazmom đaci latili ovog posla.
– Đaci su bili veoma požrtvovani. Ujutru su išli po vrtićima i fotografisali, a do kasno uveče su obrađivali fotografije, jedva da smo mogli da ih isteramo iz škole. Imamo studio u školi gde oni vežbaju, ali zamislite kakvo iskustvo steknu kada treba da slikaju 300 dece, koja se vrte, plaču, u svakoj prostoriji je drugačije osvetljenje, a i o tome treba voditi računa. Učenici su mi rekli da su, što se tiče komercijalne fotografije, više naučili za nekoliko meseci rada u vrtićima nego za tri godine u školi – priča Bukumira.
Iako na čelu Grafičke škole tek godinu dana, direktor ima ambiciozne planove. Prioritet je temeljna rekonstrukcija zgrade u kojoj je škola smeštena 60 godina, za šta su dobili obećanja Sekretarijata za obrazovanje i resornog ministra. Prošle godine je pokrenuta inicijativa da grafičarstvo, uz medije i komunikaciju bude izdvojeno u posebno područje rada, a ideja je da se po ugledu na slične uspešne škole iz okruženja predloži i promena imena škole, odnosno da se u njemu objedini grafičarstvo i mediji, koji su danas blisko povezani. U skladu sa zahtevima privrede, u naredne dve godine se planira uvođenje novog obrazovnog profila, koji bi trebalo da objedini znanja sa svih smerova koje trenutno postoje u školi.
Brzo zaposlenje
Od prošle godine u Grafičkoj školi se organizuje sajam zapošljavanja i profesionalne prakse, na kome poslodavci iz oblasti grafičke industrije, IT, medija ponude stotinak radnih mesta kadrovima koji izlaze iz ove obrazovne ustanove. Bukumira iznosi interesantan podatak da škola ne može da iškoluje toliko kadrova koliko bi zadovoljilo potrebe poslodavaca. Navodi primer štampara i sitoštampara čija početna plata iznosi preko 50.000 dinara, a može dostići i hiljadu evra.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.