Osmišljavanjem složene naučne inovacije, učenici Hemijsko-prehrambene i tekstilne škole „Uroš Predić“ iz Zrenjanina uključili su se u panevropsko naučno takmičenje o održivom razvoju pod nazivom Heroji budućnosti, koje se u isto vreme održava u deset zemalja Evrope. Reč je o takmičenju za mlade inovatore, čiji je zadatak da osmisle održiva rešenja koja će pomoći u prevazilaženju ekoloških problema u budućnosti. Zrenjaninski srednjoškolci ponudili su rešenje za uklanjanje prirodnih organskih materija u iz vode, koja jeste zrenjaninski gorući problem. Prema rečima profesora Predraga Topalova, tim od petoro učenika kompletan projekat obavio je u školskoj laboratoriji, u periodu od sredine marta, zaključno sa 11. majem.


– Odlučili smo se za projekat uklanjanja organskih materije iz vode jer je čista pijaća voda prioritet u našem gradu, a trebalo je i zadovoljiti uslove konkursa u pogledu zaštite životne sredine. Pri tretmanu sirove vode radili smo koagulaciju a flokulacionu mulj, s obzirom da je toksični otpad, vraćali smo u proces novog prečišćavanja jer on može da se upotrebi kao koagulat i tu smo ostvarili energetsku efikasnost – objašnjava za Danas Predrag Topalov, vođa učeničkog tima Hemijsko-prehrambene i tekstilne škole „Uroš Predić“ iz Zrenjanina.

Da bi došli do ovog rešenja učenici četvrtog razreda Ajša Šećirović, Jovana Ljuština, Eleonora Terečik, Nikola Malinov i Stefan Husar iz trećeg razreda, sproveli su niz hemijskih eksperimenata u školskoj laboratoriji, a sve to su dokumentovali video- snimcima.

– Naš eksperiment je samo simulacija jednog dela tehnologije prerade vode, u kome se organske materije uklanjaju. Prirodne organske materije su nepoželjne u vodi, njihov uticaj na zdravlje ljudi nije dovoljno ispitan ali se zna da u kontaktu sa hlorom stvaraju kancerogene materije – objašnjava profesor Topalov.

Zrenjaninski srednjoškolci koristili su naučna i teorijska znanja, preciznu metodologiju, kreativnost i maštu što im je pomoglo da analiziraju problem, a onda i dođu do efikasnog rešenja. Takmičenje se sprovodi u okviru specijalnog edukativnog programa nemačkog BASF-a pod nazivom „Chemgeneration“, a u Srbiji se realizuje uz podršku Centra za promociju nauke Republike Srbije, Hemijskog fakulteta iz Beograda i međunarodne organizacije Dostignuća mladih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari