Broj fizičkih napada na novinare u Srbiji i na njihovu imovinu veći je ove godine u odnosu na 2023. godinu, kao i broj verbalnih pretnji, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
U saopštenju su naveli da je u odnosu na podatke koje je ranije izneo ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, po kojima je smanjen ukupan broj napada na novinare u Srbiji, ove godine manji samo broj „pritisaka“ – evidentirana su 72 slučaja, a prošle godine 132.
„Nezavisno udruženje novinara Srbije, tokom 2023. godine zabeležilo je u svojoj bazi ukupno 184 napada i pritisaka na medijske radnike, dok ih je ove godine nešto manje (164). Ipak, treba naglasiti da podaci za 2024. godinu još nisu potpuni, jer veći broj pritisaka još nije ubačen u bazu“, stoji u saopštenju.
Po podacima tog udruženja, u Srbiji je ove godine zabeleženo 17 fizičkih napada na novinare, šest više u odnosu na 2023., šest napada na njihovu imovinu odnosno tri više u odnosu na prošlu godinu dok je broj verbalnih pretnji porastao sa 47 prošle godine na 68 ove.
Navodi se i da NUNS beleži sve pritiske koji mogu negativno uticati na rad novinara i novinarki, u šta spadaju „targetiranje medijskih radnika od strane političara i drugih medija, uskraćivanje odgovora na konferencijama, odnosno, kada umesto odgovora na pitanje novinari dobijaju uvrede, zabrana praćenja skupštinskih i drugih javnih događaja, SLAPP tužbe i slično“.
„Pored toga, NUNS-u nisu prijavljene sve pretnje i napadi na novinare u Srbiji. Tako na primer u evidenciji pretnji i napada na štetu novinara koju vodi Vrhovno javno tužilaštvo nalaze se i slučajevi koji su prijavljeni tužilaštvima u Srbiji, a za koje NUNS nije imao saznanja. Tako dolazimo do mnogo većeg broja pretnji i napada koji su se zaista dogodili“, saopštilo je to udruženje.
Ocenjuje se i da je prethodnih meseci „primetno da institucije deluju selektivno“ po prijavama napada i pritisaka na novinare u Srbiji.
„U slučaju napada na novinara Vuka Cvijića nema pomaka. Kako mediji izveštavaju, policija još nije dostavila snimke napada tužilaštvu“, dok se, s druge strane, „u slučaju ometanja rada novinara i novinarki provladinih medija, izgrednici u najkraćem roku hapse i procesuiraju“, saopštio je NUNS.
Dodaje se da je „u najkraćem roku“ otkriveno odakle dolaze pretnje redakciji Tanjuga, a da je sa druge strane osumnjičeni za pretnje novinarki Ani Lalić pobegao iz kućnog pritvora i da do danas nema informacija gde se nalazi.
„Iz navedenih primera može se zaključiti da institucije i te kako mogu adekvatno da reaguju, ali je očigledno da u određenim slučajevima nema volje“, ocenilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.