NVO: Novi zakon dehumanizuje decu u psihijatrijskim ustanovama 1Foto FoNet Ana Paunković

Grupa nevladinih organizacija (NVO) saopštila je danas da je završena javna rasprava o dopunama Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama, uz ocenu da on u potpunosti zanemaruje mnogobrojne aspekte ostvarivanja prava dece i da za posledicu može imati dehumanizovanje dece pod rizikom.

Tim zakonom, kako se navodi u zajedničkom saopštenju, propisuju se uslovi za prinudno zadržavanje dece koja zbog svog uzrasta nisu krivično odgovorna, a izvršila su dela koja su krivičnim zakonodavstvom kažnjiva zatvorom od najmanje deset godina, u posebnom delu psihijatrijske ustanove.

„Iako je izuzetno značajno pravno urediti položaj dece koja, zbog svog uzrasta, nisu odgovorna za teška dela koja su izvršila, smatramo da ovaj nacrt u potpunosti zanemaruje mnogobrojne aspekte ostvarivanja prava dece, te za posledicu može imati dehumanizovanje i izopštavanje ove dece iz društva, dok ne vodi unapređenju bezbednosti zajednice za šta su neophodni programi prevencije, unapređenje rane identifikacije dece pod rizikom i upućivanje na adekvatne intervencije“, navodi se u saopštenju.

Prema njihovoj oceni, predložena zakonska rešenja nesaglasna su sa Ustavom Srbije i potvrđenim međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima, pre svega sa Konvencijom o pravima deteta, Konvencijom o pravima osoba sa invaliditetom, Konvencijom protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih postupanja ili kažnjavanja.

„Predložene izmene ni na koji način ne unapređuju zaštitu lica sa mentalnim smetnjama, što bi trebalo da bude njegova primarna svrha, već dodatno doprinose diskriminaciji i stigmatizaciji osoba sa problemima sa mentalnim zdravljem, s obzirom da se Nacrtom problemi sa mentalnim zdravljem dece olako dovode u vezu sa izvršenjem teških protivpravnih dela kažnjivih po Krivičnom zakoniku, što nije empirijski utemeljeno“, dodaje se u saopštenju.

Govoreći o delu zakona koji predviđa prinudno zadržavanje deteta koje zbog uzrasta nije krivično odgovorno, naveli su da se odluka donosi bez ograničenja o trajanju zadržavanja, uz obavezu suda da na svakih šest meseci vrši proveru ispunjenosti uslova za dalje zadržavanje i lečenje.

Prema njihovoj oceni, takvim rešenjem je načinjen izuzetak u odnosu na postojeći režim zadržavanja odraslih lica po odrebama Zakona o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama koji podrazumeva donošenje vremenski oročenih odluka o prinudnom zadržvanaju, a koji „nema nikakvo razumno utemeljenje i opravdanje“ – bilo medicinsko, odnosno psihijatrijsko ili pravno.

„Ovim se deca uzrasta do 14 godina u psihijatrijskim ustanovama stavljaju u očigledno nepovoljniji položaj u odnosu na druge pacijente u tim ustanovama, što – osim njihove diskriminacije – otvara i pitanje prirode ove mere koja dobija punitivnu dimenziju“, ocenile su NVO.

Dodali su i da nacrtu dopuna zakona ne predviđa advokatsko zastupanje deteta, ali i da se posete i kontakti deteta mogu privremeno zabraniti iz bezbednosnih razloga – bez zakonskog ograničenja trajanja te zabrane, uz ocenu da to govori da je zakon „u potpunosti sveden na represiju putem neograničenog zadržavanja“.

„Apsurd čini većim činjenica što se ova zabrana odnosi i na članove uže porodice i što se primenjuje u zatvorenoj ustanovi sa posebnim obezbeđenjem, zbog čega bi se režim držanja dece u ovom delu psihijatrijske ustanove mogao pretvoriti u nečovečan i ponižavajući“, navodi se u saopštenju.

Rešenje zakona, prema njihovim rečima, sadrži i pitanje u kom postupku će se utvrđivati da je dete, na koje će se primenjivati restriktivni režim, zaista izvršilo teško kažnjivo delo koje je krivičnim zakonodavstvom kažnjivo zatvorom od najmanje 10 godina, s obzirom da se protiv dece uzrasta do 14 godina ne može voditi krivični postupak.

Organizacije civilnog društva su zatražile od Ministarstva zdravlja da nakon sagledavanja primedaba i komentara još jednom razmotri odredbe Nacrta i produži, odnosno ponovo otvori javnu raspravu o njegovom tekstu i dodale da će o tom nacrtu zakona obavestiti međunarodna nadzorna tela i pojedine specijalne izvestioce UN za ljudska prava i zatražiti i njihovu reakciju.

Saopštenje su potpisale A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, Beogradski centar za ljudska prava, Centar za prava deteta, Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S, Mreža organizacija za decu Srbije i PIN – Psychosocial Innovation Network.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari