Odluka o eventualnom napadu na iranska nuklearna postrojenja u rukama je premijera i ministra odbrane Izraela Benjamina Netanjahua i Ehuda Baraka. Oni su uspostavili jaku međusobnu vezu i postali žestoki zagovornici ideje napada na postrojenja, uz obrazloženje da alternative nema.


Netanjahu i Barak su uglavnom odbacili konsultacije s preostalim delom izraelskog rukovodstva, a pripadnost suprotnim političkim strujama i različita iskustva i pogledi na svet nisu bili smetnja stvaranju snažnog tandema, navodi Njujork tajms. Za Netanjahua je nuklearni Iran savremeni pandan „nacističkoj ratnoj mašineriji i španskoj inkviziciji“, a sprečavanje tako zamišljenog razvoja događaja misija je njegovog života. Za Baraka, koji odbacuje priče o novom holokaustu i o opasnosti po opstanak Izraela, sprečavanje Irana da proizvede atomsko oružje predstavlja strateški izazov.

– Svi lideri imaju kabinete, ali Netanjahu i Barak su osnovali lični kabinet od samo dvoje ljudi. Nedeljama nisu razgovarali o iranskom nuklearnom pitanju sa ostatkom Vlade, a sebe su ubedili da postoji samo jedan način da se Izrael uhvati u koštac sa Iranom, a to je njihov način – kazao je američkom listu kolumnista Jediot ahronota Nahum Barnea.

Neimenovani visoki izraelski zvaničnik blizak premijeru i ministru potvrdio je da Vlada u poslednje vreme ne diskutuje o Iranu, ali je naglasio da izgledi za napad rastu, imajući u vidu detaljne i dugoročne pripreme. Jedan (od dvojice lidera) sebe vidi kao spasitelja, drugi živi za dobru vojnu akciju. Čudan su par i poštuju jedan drugog. Zajedno kontrolišu pitanje (Irana), kazao je zvaničnik.

Barak i Netanjahu ističu da ako mora da se napravi izbor između Irana s nuklearnim oružjem i posledica napada na Iran pre nego što on proizvede atomsko oružje, druga opcija je poželjnija. Iako su svesni da će napad izazvati kontranapad i da će puno ljudi stradati, oni smatraju da je to manje zlo.

Bojkot Saveta UN naruku ekstremistima

„Dve države na Bliskom istoku – Izrael i Sirija – nedavno su prekinule odnose sa Savetom UN za ljudska prava. Obe su kritikovale zemlje koje su podržale rezoluciju o pokretanju istrage povodom navoda o kršenju ljudskih prava u okviru izraelskih i sirijskih granica. Sirija se našla na udaru zbog „brutalnog pokolja civila“, dok su žalbe na račun Izraela upućene „samo“ zbog kršenja prava i krađe imovine stranih državljana“, navodi izraelski list Haarec.

Iako Savetu može da se zameri da je subjektivan i opsednut okupacijom Zapadne obale, to nije ni približno dovoljan razlog za bojkotovanje važne međunarodne organizacije, piše list. „Najlojalniji saveznici Izraela, počevši od Nemačke neće hteti da zanemare kontradiktornost te politike i deklaracija Izraela o težnji miru. Čak su SAD uznemirene zato što Izrael krši obećanja da će evakuisati „jevrejske ispostave“… Širenjem naselja se zadaje udarac podršci običnih Palestinaca za rešenje o postojanju dve države, što ide naruku ekstremistima“, zaključuje Haarec.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari