O novoj globalnoj valuti 1

Dosad neispričana priča o bitkoinu, čudacima i milionerima koji menjaju lice novca, knjiga „Digitalno zlato“ Natanijela Popera pojavila se nedavno u izdanju „Lagune“, u prevodu Nevene Andrić.

Bitkoin, revolucionarna digitalna valuta i finansijska tehnologija, predstavlja začetak jednog globalnog društvenog pokreta utopijskih stremljenja. Ideja nove valute, koju održavaju personalni računari širom sveta, bila je predmet brojnih šala, ali to je nije sprečilo da preraste u tehnologiju vrednu više milijardi dolara, tehnologiju s mnoštvom sledbenika, koji je smatraju najvažnijim novim izumom još od stvaranja interneta.

Poklonici bitkoina, od Pekinga do Buenos Ajresa, u njemu vide mogućnost postojanja finansijskog sistema bez uticaja vlade ili banaka, novu globalnu valutu digitalne ere.

„Digitalno zlato“ neobična je priča o jednom grupnom izumu, pripovest o ličnostima koje su stvorile bitkoin, uključujući i jednog finskog studenta, argentinskog milionera, kineskog preduzetnika, Tajlera i Kamerona Vinklvosa, tajanstvenog tvorca bitkoina Satošija Nakamota, kao i Rosa Ulbrihta, osnivača „Silk rouda“, tržišta narkotika na internetu.

Natanijel Poper reporter je „NJujork tajmsa“, gde piše o zanimljivim temama u kojima se susreću finansije i tehnologija. „Digitalno zlato“ je priča o tome kako funkcioniše novac, ko iz njega izvlači korist, i kako bi sve to moglo izgledati ubuduće. Knjiga je objavljena je u „Laguninoj“ ediciji „Netopija“, koju uređuje Aleksandar Ilić, a obuhvata naslove koji se bave internetom i savremenim digitalnim tehnologijama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari