O trgovcima i krijumčarima 1

Jedan profesionalni novinar i jedna “novinarka” glavni su junaci najnovijeg proznog ostvarenja Dušana Miklje, profesora, prevodioca, novinara i pisca.

Roman nosi naslov “Pokrov tame” što, uz podnaslov “Ljubav u doba oružja”, obećava dinamičnu radnju i neočekivane zaplete kakve srećemo u trilerima što se rado čitaju. Knjiga se upravo pojavila u izdanju “Vulkana” iz Beograda i nema sumnje da će brzo steći svoje čitaoce.

Tema romana je više nego aktuelna: praćenje traga koji ostavlja trgovina oružjem u svetu, i otkrivanje puteva kojima se oružje prebacuje iz jedne države u drugu. Mesto glavne radnje je Afrika, odnosno afričke zemlje u kojima bukte unutrašnji sukobi koji su, u najvećem broju slučajeva, izazvani sa strane. Vreme u kojem se sve odvija je kasni 20. vek, a završetak romana smešten je u početak 1990-ih godina, kad se priprema i započinje rat u bivšoj SFRJ.

U tom periodu teku događaji koje u prvom licu priča novinar s ovih prostora, Hugo Volf (Vuk), od trenutka kad se kao ratni izveštač našao u Nigeriji da za svoj list prati tamošnji građanski rat. U jednom trenutku, on upoznaje koleginicu iz Švedske, Kristin, koja radi za švedski “Dagens niheter”. I tu počinje zaplet dostojan džemsbondovskih pustolovina, u kojem pored obostrane simpatije Volf i Kristin počinju da sarađuju i profesionalno.

Kristin, mlada, lepa i prepametna, osvojila je Volfovo srce dopustivši i sebi da se zaljubi, ali u tom zajedničkom poslu ona je ta koja diktira, otkrivši da zapravo nije novinarka već da radi za nevladinu organizaciju koja istražuje puteve oružja, u stvari trag trgovaca i krijumčara oružjem. Volf, tako, po njenim zadacima i dobro plaćen, putuje kroz različite afričke zemlje i zahvaljujući svom zvanju istražuje nepodnošljivo neljudsko igranje ljudskim životima zarad ogromnih profita.

Miklja glavnog junaka romana “Pokrov tame” vodi kroz najpoznatija mesta i gradove u Africi, ali i neka u Evropi. U njima Volf otkriva gustu mrežu koju pletu trgovci, snabdevajući oružjem jednu ili obe zaraćene strane a, kad sukobi prestanu, preostale i nove kontingente oružja premeštaju u druge krajeve sveta prateći tokove ratnih najava. Ove pak priprema propagandna mašinerija zapadnih i drugih bogatih država kojima je demokratija samo paravan za izazivanje sukoba i započinjanje ratnih igara.

“Pokrov tame” je rekvijem za Afriku koju su kolonijalne sile svojom surovošću i glađu za kapitalom bezočno krale, izrabljujći stanovništvo, nemilosrdno ga zatirući, pretvarajući ga u robove i krijumčareći ih u druge zemlje sveta. Nije se Afrika ni dan-danas oslobodila od tih (neo)kolonijalističkih namera za kojima su se vazda valjale rulje trgovaca oružjem, lišene čovečnosti i svakog saosećanja. Samo sa jednim jedinim ciljem, a on je zgrtanje novca na tuđoj nesreći.

Autor “Pokrova tame” otkriva podzemni svet kojim caruju intrige, i u kojem se bez trunke spoznaje krivice likvidiraju suparnici ili svedoci, pa i “svedoci o svedocima”. Na tom smetlištu kriminala otkriva se cela hijerarhija na čijoj se lestvici nalaze i državni službenici, od ambasadora do ministara.

Dušan Miklja nije slučajno izabrao Afriku; kao kontinent-simbol svetske korumpiranosti, ona mu služi za pokretanje pitanja morala i savesti, a zaključak je sumoran. Ne samo u Africi, nego i u svetu, ovakvom kakav je danas, humanost i plemenitost mislene su kategorije.

Paralelno sa putevima trgovine oružjem, u romanu “Pokrov tame” teče ljubavna priča između Kristin i Volfa za koju, iako rastrzanu i teško ostvarivu u takvom univerzumu, ipak ima nade.

Miklja, po sospvenim rečima, u svom delu upoznaje čitaoca “sa načinima krijumčarenja koji se i danas koriste, ali i sa najpoznatijim privatnim trgovcima oružjem i njihovim pokroviteljima. Nimalo izmišljenim”. Stoga je “Pokrov tame” ne samo književno delo već i “svedočanstvo o jednoj epohi”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari