Samo što je Vuk Jeremić iz Šapca započeo svoju predsedničku kampanju, usledio je novi politički udar vlasti od Velimira Ilića.
Nije čudo onda što je oboren sajt TV Šabac, gde je Ilić iskazao svoje duboko neslaganje sa premijerom i na zloupotrebe režima. A Vuk Jeremić rekao je da kampanju počinje iz slobodnog grada, duge slobodarske tradicije sa podsećanjem na Karađorđa i Mišarski boj i na Stepu Stepanovića i Cersku bitku.
I ovi slučajevi su potvrda da ovde postoji oaza slobodnog novinarstva, jer su i nedeljnici „Glas Podrinja“ i „Podrinske“ itekako kritički nastrojeni prema Vučićevom režimu, ali su ujedno otvoreni i za opozicioni SNS i SPS, jer prenose i saopštenja i izveštaje sa konferencija ovih stranaka. Posebno mesto zauzima TV Šabac sa svojim studiom u Beogradu, gde Antonela Riha uređuje i vodi emisiju „Necenzurisano“. Dovoljno je reći da su gosti bili predsednik SANU Vladimir Kostić, profesori Miodrag Zec i Pavle Petrović, sudija Zoran Ivošević, predstavnici pokreta Ne (da)vimo Beograd, brojni novinari iz malobrojnih redakcija koji su svrstani u opoziciona glasila…
Već dve godine zaredom za medijske projekte ove se izdvaja se po 40 miliona dinara. Poređenja radi u Beogradu, koji broji oko 15 puta više stanovnika, to je 86 miliona dinara, u Nišu 50 miliona, a Kragujevac i nema raspodelu za medijske projekte. U Šapcu, iz raspodele sredstava, vidi se profesionalni pristup jer su u komisiji sedeli respektabilni i nezavisni novinari. Tako su sredstva dobili, pored lokalnih medija i listovi Danas, Blic, Vreme, Kurir…. Naravno, svega ovoga ne bi bilo da se puna pažnja ne poklanja privrednom ambijentu i odgovornoj i efikasnoj gradskoj upravi, jer se u budžet sliva 3,3 milijarde dinara.
Inače, u Šapcu vlada široka koalicija predvođena strankom Zajedno za Srbiju, stvorenom nakon odbijanja ultimatuma centrale DS i Dragana Đilasa, kao i pokret Zapadna Srbija, takođe nastao nepristajanjem na politiku centrale URS i Mlađana Dinkića. Tu su i DS, SPO, NS, Levica Srbije, JS…
Za kulturu najviše u Srbiji
Iz gradskog budžeta sa kulturu se izdvaja sedam odsto, što je najviše u Srbiji i što dodatnu govori o opredeljenju gradske vlasti. Naravno, znatna su izdvajanja i za socijalnu zaštitu, školstvo, nešto manje za sport, a za razvojne projekte ide petina budžeta. Zbog svega ovoga Šabac rado posećuju ambasadori Japana, Kanade, SAD, Nemačke…
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.