U Memorijalnom centru u Potočarima kod Srebrenice juče je sahranjeno 520 identifikovanih žrtava, ubijenih u Srebrenici jula 1995. Do sada je identifikovano i sahranjeno ukupno 5.657 žrtava genocida u Srebrenici. Udruženja iz Srebrenice su ove godine odlučila da neće dozvoliti „isprazne političke govore jer je do sada komemorativni skup korišćen za političku demagogiju“. „Ne želimo srceparajuće političke govore iza kojih ne stoji nikakva akcija“, poručili su iz srebreničkih udruženja.


Srebreničani su izviždali domaće zvaničnike i strane ambasadore akreditovane u Bosni i Hercegovini, navodi dopisnica agencije Beta.

„Ime Srebrenice uvek će biti povezano sa najmračnijim događajima iz 20. veka“, saopštio je američki predsednik Barak Obama. „Danas odajemo poštu za više od 8.000 nevinih muškaraca i dečaka, braće i muževa, očeva i sinova koji su brutalno ubijeni u Srebrenici pre 17 godina u besramnom činu genocida koji je šokirao svet“, rekao je Obama, objavila je Ambasada SAD u BiH.

On je dodao da se pravda „delimično ostvaruje u sudovima u Hagu i BiH, gde počinioci ovog zločina, uključujući Ratka Mladića i Radovana Karadžića, konačno odgovaraju za svoja dela“. „SAD odbacuju nastojanja da se iskrivljuju razmere ovog zločina, da se opravda motiv za zločin, da se okrive žrtve i da se negira nepobitna činjenica da je to bio genocid“, poručio je Obama.

„Svi mi želimo nastavak procesa pomirenja i miran suživot građana BiH i Balkana, jer će to značiti konačno odbacivanje zla koje je pokrenulo ratove i dovelo do genocida u Srebrenici“, naveo je Obama.

Britanski premijer Dejvid Kameron, šef britanske diplomatije Vilijam Hejg i evropska komesarka za unutrašnje poslove Sesilija Malmstrem podsetili su da se juče navršilo 17 godina od genocida u Srebrenici, saopšteno je u Londonu i Briselu. „Nikada ne smemo zaboraviti čin genocida počinjenog u Srebrenici niti se on ikada sme negirati. Važno je iskoristiti ovu priliku da se podseti na to i potvrdi ubeđenje da svet mora da deluje na sprečavanju takvih zločina“, naveo je Kameron.

Kameron je takođe podsetio da je u toku suđenje Ratku Mladiću. „Iako njegovo suđenje nikada neće biti kompenzacija porodicama žrtava, nadam se da će ono pomoći građanima BiH da se okrenu svetlijoj budućnosti. Pozivam sve lidere i predstavnike vlasti u BiH da rade u duhu pomirenja i saradnje, vodeći zemlju napred na putu ka članstvu u EU i NATO-u“, poručio je premijer Kameron.

Komemoraciji u Potočarima je prisustvovalo nekoliko hiljada osoba među kojima delegacija Skupštine Srbije, premijer Hrvatske Zoran Milanović, zamenik premijera Turske Bekir Bozdag i drugi. „Razmere ovog zločina moraju da se pamte, a ne poriču, jer istorijske činjenice ne mogu da se menjaju“, rekao je rabin glavne njujorške sinagoge Artur Šnajer i istakao da saoseća sa građanima Podrinja jer je i sam u Holokaustu izgubio sve članove svoje porodice.

U znak sećanja na zločine u Srebrenici, juče je bio Dan žalosti u Federaciji Bosne i Hercegovine. Međutim, zbog nemogućnosti dogovora u državnom parlamentu, u BiH nije proglašen Dan žalosti na državnom nivou. Evropske zemlje ovaj dan obeležavaju kao Dan sećanja na genocid, u skladu s odlukom Evropskog parlamenta, podseća Beta.

Iz Skupštine u Potočarima samo poslanici LSV

Republički poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Olena Papuga i Đorđe Stojšić naveli su da ih je policija Srbije „oštro kontrolisala“ na graničnom prelazu Ljubovija, na putu ka Srebrenici, gde su bili na komemoraciji. Stojšić je za agenciju Beta rekao da su policajci Srbije kontrolisali njihova dokumenta i automobil, naročito kada su saznali da putuju na komemoraciju. „Policajac nam je rekao: ‘Izvini, druže, tako su nam naredili’“, kazao je Stojšić. Dodao je da su policajcima pokazali poslaničke legitimacije i lične karte, a Olena Papuga i diplomatski pasoš. Stojšić je rekao da su njih dvoje bili jedini poslanici Skupštine Srbije na komemoraciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari