Ministri spoljnih poslova Irana i Sjedinjenih Država Mohamed Džavad Zarif i Džon Keri juče su počeli treći dan pregovora o iranskom nuklearnom programu, samo nekoliko sati pošto je izraelski premijer Benjamin Netanjahu upozorio da bi svaki dogovor postignut putem pregovora predstavljao ozbiljnu grešku. Cilj pregovora koji su obnovljeni u švajcarskom gradu Montre jeste postizanje okvirnog sporazuma do kraja marta.
Diplomatske napore administracije predsednika SAD Baraka Obame za rešavanje nuklearnog pitanja Irana otežao je Netanjahu koji je u utorak u obraćanju američkom Kongresu naglasio da američka diplomatija neće uroditi plodom, odnosno umesto da spreči Iran da proizvede nuklearno oružje, sporazum će samo pružiti garancije da će Iran svakako jednog dana posedovati atomsku bombu i na taj način ugroziti Izrael, širi region i SAD, navodi Bi-Bi-Si.
Poseta izraelskog premijera Vašingtonu je sporna od početka jer je došao na poziv republikanskog predsednika Predstavničkog doma, koji se prethodno o toj poseti nije konsultovao sa Belom kućom.
Obama, koji nije bio u mogućnosti da uživo prati Netanjahuovo obraćanje, ali je kasnije pročitao zapisnik, izjavio je da nije našao „ništa novo“ u premijerovom govoru, kao i da predsednik izraelske vlade „ne nudi održive alternative“ za aktuelni tok pregovora. „Alternativa koju premijer nudi jeste 'bolje nam je bez sporazuma', a u tom slučaju Iran će odmah ponovo početi da razvija svoj nuklearni program i ubrza stvaranje nuklearne bombe, pri čemu mi nećemo imati uvid u to šta radi i to bez ograničenja“, rekao je Obama i dodao da same sankcije nisu dovoljne ako se Iranu ne ponovi alternativna putanja.
Netanjahu je više puta ponovio da se Iranu ne može verovati. „Rečeno nam je da je nikakav sporazum bolji nego loš sporazum. E pa ovo je loš sporazum, veoma loš sporazum. Bolje nam je bez njega“, rekao je Netanjahu, kritikujući potencijalni okvirni dogovor koji bi mogao da bude postignut u Švajcarskoj. On je dodao da se taj sporazum umnogome zasniva na međunarodnom nadzoru, pošto Iran „igra prilično dobru igru žmurki sa inspektorima UN“.
Netanjahu se našao na udaru žestokih kritika, ali je više desetina demokrata, uključujući potpredsednika SAD Džoa Bajdena, ostalo uzdržano. Nensi Pelosi, liderka demokratske manjine u Predstavničkom domu Kongresa, izdala je saopštenje ubrzo nakon Netanjahuovog govora u kojem je navela da ju je obraćanje izraelskog premijera, koje je ocenila kao nadobudno, „duboko taklo“ i dovelo „do ivice suza“. „Bila sam na ivici suza zbog premijerovog govora, jer me je rastužilo to što vređa inteligenciju Sjedinjenih Država koje su deo takozvane grupe pet plus jedan, kao i to što je pokazao nadobudnost kada je reč o našoj svesti o pretnji koju predstavlja Iran i našoj široj posvećenosti sprečavanju širenja nuklearnog naoružanja“, navodi se u saopštenju.
Pelosi je rekla da se slaže s Netanjahuom da je važno sprečiti Iran da proizvede nuklearnu bombu. „Netanjahu je danas ponovio nešto s čim se svi slažemo, a to je da je nuklearno naoružani Iran neprihvatljiv za obe naše zemlje. Svi smo rekli da je loš sporazum gori nego nikakav, a sprečavanje širenja nuklearnog oružja je okosnica naše spoljne politike i nacionalne bezbednosti. Kako Obama stalno govori, sve opcije su na stolu kada je reč o tome kako sprečiti Iran da postane nuklearno naoružan“, navela je Pelosi u saopštenju.
Netanjahuovi rivali na predstojećim izborima se suočavaju s dilemama od kada su ovacije nakon premijerovog govora počele da jenjavaju. Kako ocenjuju analitičari, za njih je bilo izuzetno frustrirajuće da gledaju Netanjahua na svetskoj sceni i još gore, da gledaju TV prenos njegovog obraćanja Kongresu. Takve televizijske prenose, objašnjavaju oni, nemoguće je kupiti u okviru izborne kampanje-držanje govora u Kongresu SAD. Ali ako ponovo upozore da Netanjahu ugrožava izraelsku bezbednost tako što optužuje Belu kuću, rizikuju da promovišu priču koja ide premijeru u prilog. Mnogi od njih, kao što je opozicioni lider Jicak Hercog, smatraju da iako imaju podjednako kritički stav prema Iranu, nemaju pristup svetskoj sceni.
Dosadan govor, smatra Teheran
Na Netanjahuov račun su stigle i kritike iz Irana, te je iransko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da su premijerove reči „dosadne i ponovljene“, navela je agencija Fars. Portparolka iranskog ministarstva spoljnih poslova Marzije Afham je rekla da je „iranofobičan“ govor „obmanjujući šou i deo izborne kampanje izraelskih konzervativaca“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.