„Svet ne sme dopustiti stare podele koje su karakterisale klimatsku debatu toliko godina i sprečavale napredak“, izjavio je američki lider Barak Obama u svom prvom govoru pred Generalnom skupštinom UN čime je formalno 64. zasedanje koje je okupilo više od 120 šefova i država vlada, među kojima i nekoliko debitanata u UN. „Ovo je pitanje zahteva od nas da se odbranimo od smetnji i borimo za svaki inč napretka. Svet je do sada oklevao da prizna opasnost od porasta temperature na zemlji.
Istina je da je i moja zemlja to činila“. U svom govoru, koji je praćen sa velikom pažnjom, Obama je naglasio da su vođstvo i saradnje širokog spektra zemalja, a na unilateralizam, neophodni u borbi protiv globalnih izazova sa kojima se sveta suočava danas – terorizam, genocid, masovna zlodela, sajber napadi, nuklearne aktivnosti u Iranu i Severnoj Koreji, pandemijske bolesti i međunarodne kriminalne mreže. Posmatrači kažu da je Obamin govor toplo pozdravljen zahvaljujući promeni tona u globalnom obavezivanju i pružanju ruke muslimanskom svetu.
I kineski predsednik Hu Đintao napravio je takođe bitan preokret u politici svoje zemlje i najavio nove korake u borbi protiv emisije štetnih gasova. Ovu promenu u stavu Pekinga analitičari su ocenili kao reakciju na međunarodne kritike budući da Kina postaje najveći emiter štetnih gasova na svetu. Širong Čen, kineski analitičae smatra da je brzi ekonomski razvoj zemlje uslovio i veće zahteve za energijom i gorivom. „Postojala je ogromna potreba da Peking da jasan odgovor na pitanje šta će učiniti sa ovim gućim problemom. Kineski zvaničnici u želji da budu višeni kao kooperativni međunarodni partneri, prihvatili su konačno da je peking deo rešenja velikih globalnih pitanja kao što su finansijske kriza i klimatske promene.
Među debitantima u Njujorku osim Obame, juče se pojavio i japanski premijer Jukio Hatojama, koji je pozvao na stvaranje nove azijske regionalne grupacije poput EU, koja bi imala jedinstvenu valutu. Obama će razgovarati sa Hatojamom ali i ruskim liderom Dmitrijem Medvedevim Sa Huom Đintaom Obama ima „pune ruke posla“. Pre nešto manje od nedelju dana, predsednik je kaznio Kinu, navodeći hiljade izgubljenih radnih mesta u SAD kao razlog za uvođenje kaznenih tarifa za svu kinesku uvoznu robu. Iako ovaj potez nije doveo do „trgovinskog rata“ razbesneo je Kinu baš u trenutku kada Obama želi da pridobije Peking za pitanje klimatskih promena i nuklearnih problema sa Iranom i Severnom Korejom.
Kao članica sa pravom veta u savetu bezbednosti UN, kineska podrška je od suštinskog značaja za uvođenje eventualnih novih sankcija Iranu. Kina je takođe treće po veličini ekonomija na svetu i učestvuje u G-20, čije se članice sastaju krajem nedelje u Pitsburgu na sastanku o ekonomskoj krizi kojem predsedava Obama.
Najvažniji deo maratonskog diplomatskog dana za Obamu 12-časovne trke kroz mnoge globalne probleme i rasprave, bio je početak trodnevnih sastanaka sa izraelskim i palestinskim zvaničnicima. „Ne možemo želeti mir više od Izraelaca i Palestinaca“, izjavio je jednom prilikom Džordž Buš navodeći ograničenja svoje administracije za postizanje mirovnog sporazuma između dve strane. Današnja američka administracija unosi mnogo borbenosti i hitnosti u potrazi za mirom na Bliskom istoku. „SAD žele i moraju da pregovaraju“, kaže Džon Alterman, visoki saradnik za bliskoistočnu politiku u Centru za strateške i međunarodne studije. „Postoji osećaj da su SAD zaista angažovane da se konačno postigne napredak kada je reč o arapsko-izraelskom pitanju“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.