Vrlo važan trilateralni sastanak između Baraka Obama i izraelskih i palestinskih lidere Benjamina Netanjahua i Mahmuda Abasa, nije se završio napretkom u smislu obnove bliskoistočnih mirovnih pregovora. Jedini uspeh američkog lidera bilo je to što je izdejstvovao rukovanje Netanjahua i Abasa koji su se sastali prvi put od kada je izraelski lider preuzeo funkciju premijera u martu. Dvojica lidera nisu baš pokazali oduševljenje zbog rukovanja, a kamere su zabeležile „kisele“ osmehe na njihovim licima.
Jaz između stavova dvojice bliskoistočnih lidera nije premošćen. Netanjahu je odbio poziv SAD da Izrael u potpunosti zamrzne izgradnju jevrejskih naselja na Zapadnoj obali. Abas je odbio nastavak pregovora sem ukoliko Izrael ne zamrzne izgradnju naselja. Jedna strana optužuje drugu jer je Obamina mirovna inicijativa ostala zapečaćena.
Američka frustriranost videla se onog trenutka kada je Obama rekao novinarima da dve strane moraju da prestanu da vrdaju. „Prošlo je vreme kada se govorilo o započinjanju pregovora. Vreme je da se oni pokrenu sa mrtve tačke“. Analitičari smatraju da je neuspeh da se načini bilo kakav iskorak velika smetnja za Obamu, koji se nadao diplomatskom trijumfu nakon višenedeljne defanzive u domaćoj politici. S druge strane, ovo predstavlja uspeh za Netanjahua, bar na kratak rok, jer je rekao ne američkim naporima da zamrzne izgradnju naselja. Posmatrači primećuju da je Netanjahu, pošto je uspeo da javno prigovori Obami, pokazao jednu dozu snishodljivosti na konferenciji za novinare nakon razgovora kada je rekao: „Važnost sastanka bilo je to što je održan“. Govoreći o Obaminoj molbi za hitnošću, Netanjahu je rekao: „postoji generalno slaganje, uključujući i jednim delom Palestinaca da će mirovni proces biti obnovljen što pre bude moguće bez uslovljavanja“.
Šef izraelske diplomatije Avigdor Liberman, koji je takođe prisustvovao razgovorima, bio je mnogo borbeniji ističući da je izraelska vlada spremna da sedne za pregovarački sto, ali da Palestinci postavljaju više preduslova.
Neuspeh samita je velika smetnja za Abasa isto kao i za Obamu. Abas se čak opirao ideji da prisustvuje trilateralnim razgovorima ukoliko prethodno Izrael ne obeća zamrzavanje izgradnje naselja. Njegovi savetnici jasno su rekli da susret u Njujorku nije ništa više od akta poštovanja prema Obami. Pristankom da učestvuje, Abas se otvorio za napad svojih protivnika kao što je Hamas, koji ga već kritikuje zato što se fotografisao u Njujorku, a da ništa nije dobio zauzvrat, smatra stručna javnost.
Bio je ovo nepovoljan početak, neuspeh da se obezbedi čak i poverenje koje bi ulilo nadu za obnovu razgovora. Abas je, primećuju stručnjaci, naučio lekciju: da pregovori idu veoma sporo. Čak iako se pojave znaci poboljšanja ekonomije Zapadne obale i budu uklonjene neke izraelske blokade, „ekonomski mir“ neće okončati okupaciju. Hamas koji vlada u Pojasu Gaze veliki je protivnik razgovora. Pitanje za Obamu jeste koliko će dugo imati strpljenja da se kreće na ovom polju bez opipljivih rezultata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.