Ministarstvo poljoprivrede Srbije proglasilo je parcele za gajenje krompira u tri sela na južnim padinama Suvobora zaraženim, o čemu su zemljoradnici obavešteni tek posle završene setve i izniklih biljaka, u šta su uloženi milioni dinara. Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušan Petrović 16. marta doneo je naredbu o određivanju granica zaraženog i ugroženog područja štetnom bakterijom koja izaziva trulež krompira (Ralstonia solanacearum).
Prema ovoj naredbi, zaražene su i taksativno nabrojane parcele u selima Leušići, Pranjani i Koštunići, a ugrožena područja su sela Teočin i Srezojevci u opštini Gornji Milanovac i Gornja Gorevnica, Trbušani i Miokovci u opštini Čačak.
Pošto je reč o bakteriji koja izaziva uvenuće krompira i paradajza, ministar u naredbi ističe da se na zaraženim parcelama najmanje četiri godine zabranjuje gajenje ovih kultura i stalno uklanjaju samonikle biljke. Područje koje je ugroženo biće pod pojačanim fitosanitarnim nadzorom.
Ova naredba upućena je i direktoru Uprave za zaštitu bilja Janu Boćanskom, ali tek 27. aprila, pošto su zemljoradnici počeli setvu krompira, koja je oko 1. maja završena.
U opštini Gornji Milanovac i inspekcijama o ovoj naredbi ništa ne znaju, a predsednik opštine Milisav Mirković odmah je angažovao svoje saradnike za oblast poljoprivrede da se provere svi navodi.
Kako je rekao potpredsednik opštine za pitanja poljoprivrede Miroslav Milovanović, do juče nikakav dokument o tome nije stigao, a 6. maja, na njegov poziv, u Upravi za zaštitu bilja je rečeno da je „potvrđeno prisustvo ove bakterije i to je sve“.
Iako su juče na području opštine Gornji Milanovac bili republički fitosanitarni inspektori, jedini odgovor na pitanje o odredbama naredbe, bio je da oni „nisu nadležni da daju izjave“.
Odbornik u Skupštini opštine iz ovih sela Boško Milovanović najavio je da će na današnjoj sednici tražiti vanrednu raspravu o tome, jer su seljaci uložili ogromna sredstva za setvu, a tek sada saznaju da to nisu smeli da rade.
– Šta se čekalo od marta meseca? Tužićemo nadležne i tražiti nadoknadu štete, jer ljudi od proizvodnje krompira žive. Zar se ovako misli na poljoprivredu – kaže Milovanović.
Stručnjaci za zaštitu bilja su rekli da ova bakterija nije opasna po ljudsko zdravlje, ali izaziva velike štete, posebno na krompiru, a zatim na paradajzu, duvanu i nekim vrstama cveća.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.