Crkvu ne može da tumači kako ko hoće: Kardinal Pjetro Parolin služio svečanu misu povodom 100. godišnjice Beogradske nadbiskupije 1Foto FoNet Milica Vučković

Centralna proslava 100. godišnjice Beogradske nadbiskupije održana je večeras u katedralnom hramu Blažene Djevice Marije na Neimaru. U prisustvu najvišeg državnog i crkvenog “vrha” Srbije svečanu misu služio je kardinal Pjetro Parolin, državni sekretar Vatikana, prenoseći “svima pozdrave i posebne blagoslove pape Franje”.

 

Posebna čast ukazana je poglavaru SPC patrijarhu Porfiriju (Periću) koji je u katedralu na Neimaru ušao u procesiji ispred kardinala Parolina i nadbskupa beogradskog Ladislava Nemeta i tokom mise bio smešten u oltaru.

U prvom redu bili su: predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević, ministarka pravde Maja Popović, direktor Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama Vladimir Roganović, predstavnici tradicionalnih crkava i obe Islamke zajednice.

Maja Popović i Vladimir Roganović danas su zajedno sa ministrom informisanja Dejanom Ristićem i delegacijom Rimokatoličke crkve dočekali drugog čoveka Vatikana na beogradskom aerodromu “Nikola Tesla”.

Crkvu ne može da tumači kako ko hoće: Kardinal Pjetro Parolin služio svečanu misu povodom 100. godišnjice Beogradske nadbiskupije 2
Foto FoNet Milica Vučković

Iz Predsedništva Srbije juče je saopšteno da će Vučić i kardinal Parolin danas ujutru imati i zvanične razgovore. U sedištu Srpske patrijaršije u Beogradu nema zvanične potvrde najava da će se visoki gost iz Vatikana sresti i sa patrijarhom Porfrijem niti se zna da li će to biti samo formalni susret, mimo sinoćnjeg molitvenog slavlja i prijema na Neimaru povodom jubijela Beogradske nadbiskupije.

U crkvenoj propovedi kardinal Pjetro Parolin ukazao je da “ovakva slavlja pozivaju na dublje razmišljanje o tajni Crkve i njenom poslanju, uz izbegavanje zamki socologije, statistike, laičkih ocena”.

– Crkva nije apstrakna virtuelna stvarnost kojoj nedostaje konkretnost i koju svako može da tumači kako hoće. Ona je telo Hristovo, koje nadilazi sve kulture, društvene i biološke razlike. Svi smo pozvani da sarađujemo po sili dara Duha koji smo primili na krštenju, ne smatrajući sebe superiornijim u odnosu na druge, već sastavnim delom tog tela. Niko se ne može otuđiti od Crkve, niti ima veće laži da možemo biti samodovoljni, živeti bez Božje pomoći i daleko do društvene zajednice… Prema rečima pape Franje, biskupija je iskustvo pripadnosti telu Hristovom i treba odgovoriti kakva može biti sadašnja i buduća misija ove lokalne crkve – naglasio je kardinal Parolin, navodeći “smernice iz Jevanđelja iz primera Isusove samilosti i davanja nade”.

Pozivajući se na reči svetog apostola Petra, kardinal je istakao da je “hrišćanska nada baština neraspadiva – podstiče naše putovanje kroz život čak i kad je ono mukotrpno i zamorno”.

– Ona nam otvara puteve budućnosti i onda kada rezignacija i pesimizam žele da nas drže zarobljenim. Otvara naše oči da vidimo dobro i onda kad se čini da zlo preovlađuje. Hrišanska nada daje nam unutrašnji mir kad su naša srca opterećena neuspehom i grehom, čini da sanjamo novo čovečanstvo, čini nas hrabrima u izgradnji sveta u bratstvu i miru čak i onda kad se čini da se ne isplati raditi na tome… Papa Franja rekao je da milosrđe počinje od srca da bi došlo do ruke. To znači da sa srcem koje je Isus iscelio mogu da obavljam dela milosrđa svojim rukama. Beogradska nadbiskupija zajedno sa ostalim biskupijama u Srbiji svedočila je da ima srca, ruke i samilosti u raznim teškim prilikama – ratu, poplavama, migracionoj krizi. Činjenica da je broj vernika značajno opao ne bi trebalo da bude opravdanje za umanivanje posvećenost već je poziv na još bližu saradnju da, moleći se Gospodu koji nikad ne napušta svoje stado, budemo Crkva koja donosi radost Jevanđelja svakom čoveku našeg vremena – poručio je kardinal Parolin.

Posle posete Beogradu, on bi danas trebalo i da prisustvuje u Sremskim Karlovcima i na Petrovaradinu obeležavanju 325. godišnjice Karlovačkog mira, sklopljenog 1699. između Austrije i Turske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari