Nacionalno udruženje roditelja dece obolele od raka NURDOR je danas, povodom Svetskog dana dece obolele od raka, organizovalo humanitarne skupove na trgovima, u glavnim ulicama i šetalištima u više od 40 gradova širom Srbije.
Tačno u 13 časova u nebo nad Srbijom pušteno je hiljade zelenih balona u znak podrške svim mališanima koji se leče i u znak sećanja na one male superheroje koji više nisu sa nama, saopštio je NURDOR.
Humanitarni skupovi su deo kampanje „I ja se borim!“ koju je udruženje započelo pre dve godine sa ciljem senzibilisanja javnosti za podršku deci i mladima obolelim iz cele Srbije i podršku projektu izgradnje novog dečjeg hemato-onkološkog odeljenja u Nišu. Ove godine NURDOR sa velikim ponosom najavljuje yavrŠetak ovog projekta od nacionalnog značaja i otvaranje odeljenja.
U Beogradu, Nišu i Novom Sadu obeležavanje manifestacije su pomogli glumica Anđelka Prpić, glumac i voditelj Milan Kalinić, Marko Louis sa svojim bendom, dečji hor „Horislavci“, muzičko plesni teatar Iskrica, mađioničar Volare, ekipa Državnog posla, hor Vilenjaci i Very Nais bend.
Do sada, tokom kampanje „I ja se borim!“, zahvaljujući velikom broju pojedinaca i kompanija, prikupljena su sredstva za prve dve faze izgradnje novog odeljenja. Kraj druge faze radova očekuje se sredinom marta meseca 2018. godine. Treća faza projekta je opremanje objekta za koju je potrebno obezbediti još 17 miliona dinara.
“Rak jeste bolest. Ali izlečiva. Kod dece, uz adekvatnu medicinsku negu, izlečiva u preko 70% slučajeva! NURDOR želi da ovo ne bude priča o strahu i bolesti, već o hrabrosti, podršci, nadi i prijateljstvu! O ljubavi koja, zaista, leči! Kao dokaz za to imaćemo uskoro u Nišu novo dečje hemato-onkološko odeljenje koje će biti jedinstveno u Srbiji, a koje smo sagradili mi – građani Srbije. Svojim radom, zalaganjem, trudom, aktivizmom i donacijama uspeli smo da privedemo kraju izgradnju odeljenja. Sada ostaje da ga opremimo, tako da tamo nijednom detetu ama baš ništa ne zafali. Ukoliko humanitarni skupovi ovoga dana širom Srbije daju i one materijalne rezultate koje očekujemo – moći ćemo da najavimo otvaranje odeljenja u Nišu za proleće ove godine.” poručuje Joland Korora, mama lečenog deteta i predsednica NURDOR-a.
Osim u Beogradu, humanitarni skupovi podrške deci oboleloj od raka, uz pomoć roditelja i mladih iz udruženja, volontera i prijatelja NURDOR-.a, organizovani su i u: Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu, Čačku, Užicu, Subotici, Kraljevu, Smederevu, Zrenjaninu, Šapcu, Smederevskoj Palanci, Topoli, Aranđelovcu, Ivanjici, Požarevcu, Valjevu, Ubu, Malom Zvorniku, Rekovcu, Prijepolju, Kladovu, Trsteniku, Rumi, Kikindi, Somboru, Sremskoj Mitrovici, Leskovcu, Vršcu, Pirotu, Aleksincu, Vranju, Žablju, Lebanu, Prokuplju, Novom Pazaru, Surdulici, Boru i Vrnjačkoj Banji.
Šta je NURDOR uradio do sada? U prethodnih četrnaest godina otvorene su dve podružnice u Novom Sadu i Nišu, opremljene tri igraonice na hemato-onkološkim odeljenjima, a u pet Roditeljskih kuća u centrima lečenja: tri u Beogradu, jedna u Novom Sadu i jedna u Nišu, obezbeđen je besplatan smeštaj za više od 500 prodica iz Srbije i regiona. Jedan od najznačajnijih poduhvata Udruženja je omogućavanje rehabilitacije malih pacijenata o trošku države, što je ostvareno izmenom zakonske regulative. Održano je 20 NURDOR-ovih i preko 20 gostujućih rehabilitacionih kampova za decu i mlade, sedam edukacija za medicinsko osoblje sa svih pet hemato-onkoloških odeljenja u našoj zemlji kao i preko 40 edukacija za volontere tokom kojih je obučeno više od 1.000 ljudi. Takođe, za roditelje je organizovano preko 600 edukativnih radionica i isto toliko kreativnih za mališane na lečenju. U sklopu aktivnosti NURDOR-a, izdato je preko 25 publikacija, a u više od 500 navrata su sprovedene akcije za senzibilisanje javnog mnjenja. U aktivnosti udruženja koje ima više od 10.000 prijatelja, uključeno je preko 500 porodica. Zahvaljujući NURDOR-u, do sada je uloženo više od 200 miliona dinara i 100.000 volonterskih sati u unapređenje kvaliteta lečenja i života obolele dece.
Šta je potrebno uraditi? Završetak i opremanje novog dečjeg hemato-onkološkog odeljenja Klinike za dečje interne bolesti u Nišu, realizacija brojnih rehabilitacionih kampova za decu i roditelje, kao i novih edukacija. Takođe, udruženje nastavlja upornu borbu za prava roditelja na bolovanje tokom celog lečenja deteta. U ovom trenutku, maksimalna dužina bolovanja je 4 meseca, a leukemija se po protokolu leči 105 nedelja.
Vizija udruženja je da, posle otvaranja novog niškog odeljenja, i sva ostala dečja hemato-onkološka odeljenja u zemlji dostignu evropske standarde i budu sa najboljim uslovima lečenja i nege malih bolesnika. Još uvek je veliki problem smeštaj za roditelje u bolnici, odeljenja nemaju dovoljan broj sanitarnih čvorova, kao ni dovoljan broj psihologa, socijalnih radnika, medicinskog i drugog osoblja. Omogućiti školovanje za decu srednjoškolskog uzrasta tokom lečenja. U ovom trenutku za njih ne postoji nikakav vid nastave. Otvaranje nacionalnog pedijatrijskog kancer registra, koji je osnova svakog programa za lečenje, ishod i dugo praćenje u pedijatrijskoj onkologiji. U ovom trenutku, kod nas ne postoji sistem dugog praćenja nakon izlečenja. Otvaranje još jedne roditeljske kuće u Beogradu. Nažalost, kapaciteti koji trenutno postoje nisu dovoljni da prime sve porodice koje dolaze u Beograd na lečenje iz drugih gradova, a nemaju uslove za smeštaj za vreme terapije, navodi se u saopštenju NURDOR-a.
Obeležavanje Svetskog dana dece obolele od raka pomogli: Messer Tehnogas, Alma Quattro, BIG print, DPC, Clear point, Ninamedia, Centru beogradskih festivala CEBEF, Giunti Knjižare, Info Media Group, Kliping, grafički dizajner Stefan Milenić i Fakultet tehničkih nauka – departman za grafičko inženjerstvo i dizajn, N Sport, Gradske i opštinske uprave i Kancelarije za mlade gradova u kojima su organizovani događaji, volonteri Crvenog krsta, Zrenjaninska biblioteka, Communis, ART02, Tuli štamparija, Cvetni dekor NB, i mnogi drugi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.