Obeležen Evropski dan žrtava krivičnih dela 1Foto: FreeImages / Jason Morrison

Oko 75 miliona ljudi godišnje u Evropskoj uniji postane žrtva krivičnih dela. Ono što posebno zabrinjava je da su među njima sve češće žene i deca.

To je danas rekla Tamara Mirović, zamenica Republičkog javnog tužioca otvarajući obeležavanje Evropskog dana žrtava krivičnih dela koje su u hotelu Zira organizovanli Republičko javno tužilaštvo, Ambasada Holandije, misija OEBS-a i Viktimološko društvo Srbije.

Mirovićeva je navela da žrtve zločina često imaju najviše podataka o njegovom izvršenju zbog čega tužioci često nisu u stanju da sagledaju sve njihove potrebe.

Goran Ilić, zamenik Republičkog javnog tužioca i član Državnog veća tužilaca je okupljene obavestio da je sa radom počela Nacionalna služba za informisanje i podršku oštećenima i svedocima u javnom tužilaštvu.

– Jedinice službe postoje pri svakom Višem tužilaštvu i u njima oštećeni mogu da se informišu o načinima na koje mogu da zaštite svoja prava – naveo je Ilić.

Prema njegovim rečima, važeći Zakon o krivičnom postupku u jednom svom delu nema dovoljno senzibiliteta prema položaju žrtve.

– Uloga oštećenog je nepovoljnija u ovom zakonu nego što je to bio slučaj sa nekim prethodnim zakonima. I pored toga, mi smo prepoznali potrebu da formiranjem ovih službi pokušamo da poboljšamo položaj žrtvi – kazao je Ilić.

Vesna Nikolić Ristanović, izvršna direktorka Viktimološkog društva Srbije se takođe osvrnula na manjkavosti akutelnog ZKP-a, napominjući da postoji i niz praktičnih problema.

– Ne postoji mehanizam koji bi žrtvama omogućio da se upoznaju sa radom ovih službi. Takođe, postojeće službe za rad sa ošetećenima nemaju perspektivu finansijske održivosti, tako da je pitanje dana kada će one prestati da postoje – navela je Nikolić Ristanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari