Nalaganje i paljenje badnjaka pred pravoslavnim hramovima u Majdanpeku i Donjem Milanovcu i selima majdanpečke opštine okupili su veliki broj vernika koji su najradosniji hrišćanski praznik proslavili u skladu sa običajima. U Donjem Milanovcu na Badnje veče zadržana je tradicija koljindeca (koledara) – grupa maskiranih dečaka i devojčica koje domaćini rado primaju u kuću i darivaju voćem, slatkišima i novcem verujući da njihova pesma donosi sreću i blagostanje.


U Topolnici, selu na desetak kilometara od Donjeg Milanovca osim nalaganja i paljenja badnjaka koje je pratilo posluženje kuvanim vinom, rakijom i čajem, obnovljen je i stari običaj priveg, jedan od najarhaičnijih i najkompleksnijih običaja iz kulta mrtvih koji se može danas naći na tlu Evrope. Mesna zajednica Klokočevac se potrudila da za najmlađe stanovnike ovog sela obezbedi božićne paketiće, tako da je sedamdesetak mališana uzrasta do 10 godina dobilo poklone, a odrasli meštani ovog sela Badnje veče proveli su nakon paljenje badnjaka u seoskom domu kulture uz muziku i tradicionalno posluženje.

Na sličan način i u drugim naseljima majdanpečke opštine obeležen je najradosniji hrišćanski praznik.

 

Hiljade Šapčana u crkvi

Šabac – Na Badnje veče u porti šabačke crkve okupilo se nekoliko hiljada vernika da proslavi najradosniji hrišćanski praznik- Božić. Paljenju badnjaka prisustvovali su vladika šabački Lavrentije i tradicionalni gost nadbiskup beogradski i mitroplit Stanislav Hočevar koji je okupljenim vernicima poželeo mir i ljubav kao osnovnu misiju Isusa Hrista. U ponoćveliki broj građana izašao je na ulice, a svi lokali i kafići bili su puni. Na Božićvladika Lavrentije organizovao je svečani prijem za predstavnike Rimokatoličke crkve, gradskih vlasti kao i vernika. On je predložio da se u najskorije vreme održi sastanak sa predstavnicima Rimokatoličke i Protestantske crkve u Šapcu kako bi uskladili zajedničke ciljeve, a to je ispoljavanje ljubavi Božje.

Vladika Lavrentije podsetio je da kada je obavljao dužnost Zapadnoevropskog episkopa, pre dve decenije, da su rimokatoličke i protestantske crkve širom otvorile vrata za pravoslavne vernike na Zapadu. Hiljadugodošnji jarak koji su iskopali ljudi suprotstavljajući veru Hristovu može se zatrpati samo postepenim približavanjem, a vladika Lavrentije je istakao da u pričešću gotovo da i nema razlika između rimokatolika i pravoslavaca. D. E.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari