U Tekerišu kod Loznice danas je obeležena 103. godišnjica Cerske bitke, prvog velikog sudara srpske i austrougarske vojske i prve pobede saveznika u Prvom svetskom ratu, a državnu ceremoniju je predvodio ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević.
Okupljanjem odajemo počast slavnim i hrabrim srpskim vojnicima za koje tokom četiri dana reč povlačenje nije postojala, rekao je Đorđević, nakon što je u ime Vlade Srbije položio venac u Spomen-kompleksu „Cerska bitka“. On je istakao da su ljubav prema otadžbini, hrabrost srpskih vojnika i genijalni strateški plan generala Stepe Stepanovića doprineli da vojska krene u kontraofanzivu i ostvari pobedu koja je zadivila svet.
Nepovoljan položaj, iscrpljenost i manjak municije nisu sprečili srpsku vojsku da izvojuje prvu i jednu od najslavnijih pobeda u Prvom svetskom ratu, kazao je Đorđević.
Kod spomen-kosturnice u Tekerišu vence su položili i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Loznice, Šapca, Opštine Krupanj, kao i predstavnici brojnih udruženja i građana opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Bitka koja je ušla u vojne udžbenike širom sveta počela je u noći 15. avgusta, kada su delovi srpske Kombinovane divizije naišli na austrougarske izvidnice ulogorene na padinama Cera. Borbe koje su usledile prerasle su u bitku za kontrolu nekoliko gradića i sela u okolini planine, kao i za kontrolu Šapca.
Zbog nemogućnosti da slome otpor srpske vojske, moral austrougarskih trupa je posle četiri dana krvavih borbi opao i hiljade vojnika se povuklo u Austrougarsku, a mnogi su se bežeći podavili u Drini. Pobeda na Ceru ostvarena je 19. avgusta, a bitka je bila završena kada je srpska vojska pet dana kasnije ponovo ušla u Šabac. U desetodnevnim borbama sa daleko nadmoćnijim neprijateljem srpski gubici su bili 3.000 mrtvih i 15.000 ranjenih. Austrougarski gubici su bili znatno veći – 8.000 mrtvih, 30.000 ranjenih i 4.500 zarobljenih vojnika.
Presudnu ulogu u Cerskoj bici odigrala je Druga armija, na čijem čelu je bio Stepa Stepanović. Njegova strategija je ocenjena kao remek delo vojne veštine i već pun vek se proučava na gotovo svim svetskim vojnim akademijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.