Evropska komisija preuzela je pravne mere protiv Austrije i Belgije zbog njihovog odbijanja da studentima iz zemalja Unije obezbede jednak pristup sistemu visokog obrazovanja koji imaju domaći studenti. Komesari 27 zemalja EU odlučili su u sredu da pošalju zvaničnom Briselu i Beču „formalna pisma“ i tako preduzmu prvi korak ka objavljivanju prekršajnih postupaka koji bi se mogli naći pred Evropskim sudom pravde.

Evropska komisija preuzela je pravne mere protiv Austrije i Belgije zbog njihovog odbijanja da studentima iz zemalja Unije obezbede jednak pristup sistemu visokog obrazovanja koji imaju domaći studenti. Komesari 27 zemalja EU odlučili su u sredu da pošalju zvaničnom Briselu i Beču „formalna pisma“ i tako preduzmu prvi korak ka objavljivanju prekršajnih postupaka koji bi se mogli naći pred Evropskim sudom pravde. Prema pravilima EU, građani Unije bi trebalo da imaju pravo na ravnopravan pristup univerzitetima širom zemalja bloka.
Prošle godine je Belgijski francuski parlament usvojio dekret koji zahteva da 70 odsto novih studenata medicine budu stanovnici Belgije. Taj potez bio je odgovor na činjenicu da francuski studenti uglavnom dolaze u Belgiju, gde koriste prednosti jednostavnijeg upisa na medicinske studije, kao i jeftinijeg obrazovanja u toj zemlji, i to na maternjem jeziku.
Ali, Komisija je izjavila da takva odluka nije u skladu s principima EU koji brane slobodno kretanje građana. „Komisija je ukazala da takav sistem diskriminiše državljane Unije koji ne žive u Belgiji“, navodi se u zvaničnom izveštaju. Austrija je odredila da samo 20 odsto stranih studenta može studirati na njenim univerzitetima, kako bi ograničila broj nemačkih studenata koji dolaze da bi studirali medicinu, uprkos sudskoj odluci Evropskog suda pravde iz 2005. prema kojoj su takve restrikcije ilegalne. Obe zemlje imaju rok od dva meseca da odgovore na pismo koje im je Komisija uputila.
U međuvremenu Danska, na čijim univerzitetima studira veliki broj Šveđana, razmatra šta bi Kopenhagen mogao uraditi kako bi zaustavio priliv švedskih studenata. „Moramo naći rešenje na nivou EU,“ rekao je danski ministar za nauku Helge Sander, pošto je objavljeno da su Šveđani 2006. činili jednu trećinu studenata na Danskom medicinskom univerzitetu. Ali, plan ove tri zemlje da se rešenje zajednički pronađe u Briselu je propao zbog slabog interesovanja drugih zemalja, objasnio je Jens Peter Jakobsen, stručnjak za ova pitanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari