Obezbediti medicinskom osoblju veću zaštitu 1Foto: FoNet/ TV FoNet

Sindikati u zdravstvu godinama unazad javno ističu i upućuju inicijative da se izmeni Krivični zakon tako da se medicinskom osoblju obezbedi veća zaštita.

Između ostalog traže da se napad na zdravstvene radnike goni po službenoj dužnosti, i da napadači dobiju teže kazne, naglašavajući da bi se tako značajno smanjio broj fizičkih nasrtaja u zdravstvenim ustanovama.

Pored usmene podrške koju dobijaju od predstavnika vlasti, nije se daleko odmaklo, pa po rečima predstavnika sindikata ne prođe dan bez napada na zdravstvene radnike.

Radica Ilić, predsednica Sindikata medicinskih sestara i tehničara Srbije (SMSTS), kaže za Danas da od 2016, kada je ubijena medicinska sestra na radnom mestu u Šapcu, do danas ništa nije urađeno da se zdravstveni radnici zaštite.

– Sve stoji i verovatno se čeka da još neko bude ubijen pa da se to promeni. Nakon ubistva medicinske sestre u Šapcu pokrenuli smo inicijativu da se promeni Krivični zakon tako da zdravstveni radnici dobiju veću zaštitu. Od tada do danas imali smo niz napada u Nišu, Leskovcu, Kraljevu, Novom Sadu. Predlog o promenama Krivičnog zakona smo ponovili u avgustu prošle godine. Kako se ništa nije dešavalo tim povodom, obratili smo se Ministarstvu zdravlja ponovo i od njih nam je stigao odgovor krajem godine da oni podržavaju naš predlog i da je on upućen Ministarstvu pravde – objašnjava Ilić.

Na drugoj strani, iz Ministarstva pravde na pitanje Danasa da li su primili predlog za izmene Krivičnog zakonika koji se odnose na medicinsko osoblje i ako jesu, šta se sa njim događa, kažu da „Ministarstvo ima stalnu radnu grupu koja se bavi izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, koja prikuplja i razmatra inicijative u vezi sa izmenama KZ-a“.

– Sve nove prispele inicijative koje budu dostavljene radnoj grupi Ministarstva pravde biće razmotrene kao i dosad – kažu u Ministarstvu.

Poslednji u nizu napada na zdravstvene radnike za koji je javnost saznala desio se u Kraljevu ove nedelje kada je pripadnik kraljevačkog odreda Žandarmerije, u civilu i van dužnosti, napao dvojicu dežurnih medicinskih tehničara u Službi hitne pomoći.

Dvojica radnika lakše su povređena a Osnovno javno tužilaštvo se izjasnilo da nema elemenata krivičnog dela.

Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, koji je zaposlen kao anesteziolog u kraljevačkoj bolnici, kaže za Danas da je u slučaju poslednjeg napada svakako bilo elemenata krivičnog dela.

– U noći kada su tehničari napadnuti desio se težak udes. Kada napadnete zdravstvenog radnika, onemogućili ste pružanje pomoći ostalim građanima, ugrozili ste život drugih pacijenata. I zato svaki napad na zdravstveno osoblje ima elemente krivičnog dela – ističe Panić.

On dodaje da prema podacima starim dve godine svakodnevno imamo tri do pet prijavljenih napada na zdravstvene radnike, a da je broj neprijavljenih „puta deset“.

– Nakon što je ubijena medicinska sestra u Šapcu, a pre toga ubijen je i hirurg van radnog mesta u Kraljevu, organizovan je sastanak na kome su između ostalog bili i predstavnici reprezentativnih sindikata, lekarske komore i ministar Zlatibor Lončar. Tada smo se svi saglasili da bi Krivični zakon trebalo menjati tako da se napad u zdravstvenoj ustanovi goni po službenoj dužnosti, da se takvo delo tereti težim kaznama, i da pojedinac koji je napadnut ima podršku poslodavca, odnosno ustanove kada goni počinioca pred sudom. Kao što vidite, ništa se nije promenilo – kaže Panić.

Poslednja prilika da lekari dobiju veću zaštitu bila je prošle godine kada je menjan Krivični zakon i kada je uneto delo napad na advokate. Predstavnici sindikata smatraju da bi po istom principu trebalo uvesti delo „napad na medicinsko osoblje“.

– Nas ima oko 100.000 i mi smo prvi na udaru pacijenata koji su nezadovoljni iz različitih razloga. LJudima je najlakše da bes iskale na zaposlenim u zdravstvu iako smo mi poslednji u nizu odgovorni za njihovo nezadovoljstvo. Jednostavno je izmeniti Krivični zakon, ali izgleda da nema volje – zaključuje Radica Ilić.

Ministarstvo: Krivični zakon već štiti zdravstvene radnike

Iz Ministarstva pravde za Danas takođe kažu da „u okviru postojećeg sistema posebnu krivičnopravnu zaštitu uživaju lica koja obavljaju poslove od javnog značaja, a zdravstvo je svrstano u tu kategoriju“. Kako između ostalog ističu, članom 138 predviđeno je da „ukoliko neko ugrozi sigurnost nekog lica pretnjom da će napasti na život ili telo tog lica ili njemu bliskog lica a to je učinjeno… prema licu koje obavlja poslove od javnog značaja u oblasti zdravstva, u vezi sa poslovima koje obavlja, to predstavlja kvalifikovani, odnosno teži oblik krivičnog dela“.

– Zakonom o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika koje su stupile na snagu 1. decembra 2019. godine dodatno su pooštrene kazne, pa i za krivična dela učinjena prema licima koja obavljaju poslove od javnog značaja – dodaju u Ministarstvu.

LKS: Nije problem da se promeni Krivični zakon

Direktor Lekarske komore Srbije Milan Dinić kaže za Danas da je 2017. godine Lekarska komora Srbije potpisala Deklaraciju sa evropskim komorama iz 15 zemalja koja podrazumeva nultu toleranciju nasilja nad zdravstvenim radnicima.

„Od tog trenutka započete su različite aktivnosti. Formirana je Radna grupa koju čine predstavnici komora svih zdravstvenih radnika, sindikata, Ministarstva zdravlja i koja se bavi pitanjem bezbednosti zdravstvenih radnika. Pre šest meseci je upućen zahtev za izmene Krivičnog zakonika. Taj zahtev i dalje stoji i smatram da nije problem da se zakon izmeni, a na donosiocu zakona je odluka kada će i na koji način konkretno biti uređeno to pitanje“, ističe Dinić.

On objašnjava da je inicijativa Lekarske komore Srbije da se, kroz izmene Krivičnog zakonika pooštre sankcije za napade na zdravstvene radnike, odnosno da se napad na zdravstvenog radnika tretira kao krivično delo.

„Lekari ne mogu dobiti status službenog lica, jer napad na službeno lice je napad na državu, ali može se uneti poseban član zakona koji bi se odnosio na napad na zdravstvene radnike, kao što je to učinjeno za advokate. U tom slučaju napad na zdravstvene radnike bi se gonio po službenoj dužnosti i bile bi teže kazne za počinioce“, dodaje Dinić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari