Obezbeđena sva sredstva za podizanje hrama Svetog Save 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Iako je svečano osvećenje oltarnog dela temelja hrama Svetog Save na Vračaru izvšreno još u maju prošle godine i na taj način udaren prvi kamen-temeljac, tek sada su prikupljena sva materijalna sredstva za njegovu gradnju.

Obezbeđena sva sredstva za podizanje hrama Svetog Save 2Odmah nakon osvećenja trebalo je da se pristupi daljem podizanju impozantnog hrama velikom srpskom svetitelju. Ali tada nisu bila potpuno obezbeđena sva materijalna sredstva, pisao je list Vreme pre 80 godina.

Društvo za podizanje hrama Svetog Save uz želju celokupnog našeg naroda, ustanovilo je nedelju Svetog Save.

Za tu nedelju u prošloj godini izabrana je sedmica, u kojoj su osvećeni temelji ovog hrama, a u ovoj godini Svetosavska nedelja počela je proslavom školske slave 27. januara.

Prikupljanjem priloga u okviru Svetosavske nedelje navaljena je potrebna suma z akončano podizanje hrama Svetog Save.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U listu Pravda nalazimo zanimljivo sporenje oko kalendara i računanja vremena.Obezbeđena sva sredstva za podizanje hrama Svetog Save 3

Naime, u Holandiji postoji jedno društvo, koje na početku svake godine izda jedan proglas.

Ovo društvo trvrdi da je ovo današnje brojanje godina pogrešno i da nije 1940. godina nego 1946. godina.

Objašnjenje ovih čudnih tvrdnji leži u grešci jednog rimskog kaluđera koji je živeo u šestom veku.

U njegovo doba u celoj Evropi su se brojale godine od osnivanja Rima, a ne od rođenja Isusa.

On je u svojoj računici pogrešio za šest godina, a svi ostali su to prihvatili. Kroz čitava stoleća provlačila se ta greška, koja se može utvrditi po istorijskim dokumentima Rima.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari