Polaganjem vijenaca na spomen-kosturnicu na Stražici, kao i prigodnim kulturno-umjetničkim programom, u subotu 1 decembra obilježeno je 71 godina od Pljevaljske bitke.

Vijence su položile delegacije boraca Crne Gore, opštinske Organizacije boraca Narodnooslobodilačkog rata Pljevalja, Bijelog Polja, Berana, Žabljaka, Podgorice, Cetinja, Budve, Prijepolja, te pljevaljske lokalne uprave, kao i pojedinih političkih partija koje su zastupljene u lokalnom parlamentu: SNP, DPS i SDP i brojni pojedinci.. Nakon polaganja vijenaca, upriličen je kraći kulturno-umjetnički program, koji su izveli učenici gimnazije Amina Brahić i Božo Knežević.

Prisutne je pozdravio predsjednik OBNOR-a Pljevlja Vidoje Despotović i kritikovao pojedine opštinske odbore boračkih organizacija koje nisu uzele učešća u obilježavanju godišnjice Pljevaljske bitke..

„Godišnjicu Pljevaljske bitke obilježavamo sa takvim ponosom, zbog veličine ideje, težine borbe i broja poginulih, kojima je sloboda bila preča od života i to niko nema pravo da zanemaruje i iskrivljuje, a takvih pokušaja ima. Može se i ovde postaviti pitanje: Zašto danas ovde nema predstavnika boračkih organizacija iz pojedinih opština. Čemu zaklinjanje do juče u junaštvo i slobodarstvo, a danas ih nema i svojim nedolaskom ne poštuju dovoljno one zbog kojih smo se ovde danas i okupili“, istakao je Despotović.

U nastavku Despotović je govorio o značaju borbe protiv fašizma i kazao da se tragična istorija ne ponavlja ako se dobro pamti.

„Na današnji dan su borci Crnogorskog partizanskog odreda njih oko 3900, kojima su se po prelasku rijeke Tare pridružile Pljevaljska, Bjelopoljska, Prijepoljska i Pribojska partizanske čete, jurišali da oslobode grad i nastave zajedničku borbu protiv istog neprijatelja. U toj borbi na današnji dan poginulo je 236 boraca i 159 građana Pljevalja i okoline, a 270 je ranjeno, ali grad nije oslobođen, što znači da je taj dan u Pljevljima krvario veliki broj Crnogoraca, Srba i muslimana. U ovoj i u borbama do konačnog oslobođenja pljevaljskog kraja 1945 godine poginulo je 567 boraca NOR-a i 1877 građana kao žrtve fašističkog terora i rata. Svi oni zaslužuju naše poštovanje, naš nezaborav, divljenje i dužnu poštu“, rekao je Despotović.

Skupu se obratio i predsjednik opštine Pljevlja dr Miloje Pupović i istakao da je dužnost svake lokalne vlasti trajno sjećanje na borce koji su dali svoje živote za slobodu.

„Pljevaljska bitka je jedan od događaja iz istorije po kojoj se prepoznaje ovaj kraj. O njoj je dosta pisano i date su relevantne istorijske činjenice. Istoričari su se složili da je to bila jedna od najvećih operacija partizanskih snaga na prostoru Jugoslavije tokom 1941 godine. Ovo je prilika da odamo dužnu poštu: Lovćenskom, Zetskom, Komskom, Uskočko-Drobnjačkom, Jezero-Šaranskom, te bataljonima „Bijeli Pavle“, „18 oktobar“ i borcima Bjelopoljske, Mileševske i Pljevaljske čete. Mi ćemo gajiti trajno sjećanje prema borcima palim za slobodu, a to je zadatak svih antifašističkih snaga u Crnoj Gori i u ovoj opštini“- rekao je Pupović.

U ime svih delegacija koje su bile prisutne na komenoraciji obratio se predsjednik boračke organizacije Bijelo Polje Rajko Medojević:

„Ovdje smo pred ovim svetim zdanjem da kažemo svima onima koji nas poštuju i onima koji nas ne vole, da ne zaboravimo svoju dužnost prema onima koji su ugradili u našu slobodu ono najsvetije“svoje živote, kazao je Medojević.

Na jarbolima ispred spomenika pored crnogorske zastave bila je istaknuta i trobojka sa petokrakom, zastava nekadašnje SFRJ.

Nakon komemoracije učesnici rata, predstavnici boračkih organizacija i potomci učesnika Pljevaljske bitke posjetili su znamenitosti Pljevalja, a potom nastavili druženje uz zajednički ručak.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari