Zbog administrativnih procedura oboleli od melanoma bespotrebno čekaju na terapiju 1Foto: Privatna arhiva

Terapija za pacijente sa metastatskim melanomom je u Srbiji ove godine konačno zaokružena, istakli su iz Udruženja pacijenata obolelih od melanoma (UPOOM).

Iako dostupni, oboleli nekada zbog administrativnih procedura na lekove moraju da čekaju i po nekoliko nedelja.

Kako je objasnila profesorka sa Vojno medicinske akademije (VMA) Lidija Kandolf-Sekulović, od prvog juna ove godine dostupna je kompletna terapija za četvrti stadijum melanoma – ozbiljne forme raka kože koji se dalje proširio na druge organe.

„Od prvog juna, pacijenti dobijaju sve što je potvrđeno i predviđeno evropskim vodičima i našim nacionalnim vodičem. Dostupnost terapije za četvrti stadijum će omogućiti značajno bolje ishode kod naših pacijenata, i lečenje onako kako bi trebalo da bude“ – rekla je Kandolf-Sekulović.

Ona je najavila da će dalji fokus biti na uvođenju dodatne terapije koja ima preventivnu ulogu tokom 12 meseci posle hirurškog lečenja visoko rizičnog melanoma.

„Već devetu godinu se lečim na VMA kod profesorke Lidije Kandolf-Sekulović i profesora Mijuškovića. U ovom trenutku, iz nekog čudnog administrativnog razloga, tamo ne mogu da primim terapiju o kojoj smo govorili. Neko se leči, ima melanom, posle operacije se godinama prati tamo, i kada dođe do situacije da ima metastatski melanom i treba da prima terapiju, on sa VMA ide na Institut za onkologiju i radiologiju Srbije ili neki drugi referentni centar, zato što VMA još uvek nije u sistemu referentnih ustanova koje daju terapiju“ – objasnio je Savo Pilipović iz UPOOM-a.

Profesor Željko Mijušković sa VMA je naglasio da ova ustanova raspolaže stručnim kadrom i voljom lekara kako bi pacijentima uključili pomenutu terapiju, ali i da problem pogađa mnogo širu grupu bolesnika.

„Već tri i po godine, ne samo pacijenti oboleli od melanoma, već i drugih bolesti (psorijaze, inflamatornih bolesti creva, multiple skleroze, hematološki pacijenti), ne mogu da dobiju terapiju. Time gubimo svi, ponajviše pacijenti“ – rekao je Mijušković.

Prema njegovim rečima, izmena propisa se može uraditi vrlo lako, kako pacijenti ne bi gubili vreme u prelasku sa jedne na drugu ustanovu, isto tako, smanjilo bi se opterećenje drugih zdravstvenih ustanova.

Na ovom administrativnom problemu je počelo da se radi početkom godine, podsetila je Kandolf-Sekulović, ali je epidemija sve usporila.

„Imamo pacijente koje kontrolišemo i onda treba da pređu u drugu ustanovu, urade skenere, spreme se za prikaz komisiji. To nekad traje i po mesec tana, čekanje je neminovno, zato što moraju da budu sveži skeneri, skeneri su pretrpani“,– objasnila je Kandolf-Sekulović.

Čeka se na radiološke procedure, dodala je ona, zatim se izlazi na konzilijum, spremaju nalazi, radi B-Raf testiranje…

„Lekari ulažu velike napore da administrativno obrade tu proceduru i pacijent što pre dobije lek. Sigurno je da od toga prođe četiri ili šest nedelja, a dodatno ako je neko lečen na VMA, a treba da se prijavi u drugoj ustanovi (Klinički centar Kragujevac, Klinički centar Niš, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije), onda to dodaje sigurrno još nedelju-dve. To je vreme koje curi zbog same procedure“, navela je Kandolf-Sekulović.

Peticija za potpunu zabranu korišćenja solarijuma

„Svi dermatolozi podržavaju inicijativu koja je krenula od Udruženja pacijenata obolelih od melanoma o potpunoj zabrani solarijuma. Znamo da su u pojedinim zemljama (Brazilu, Australiji) oni već zabranjeni. Nadam se da će i Srbija ići tim putem, s obzirom da znamo da je dokazano kancerogen, kako kod pojave melanoma, tako i nemelanomskih karcinoma kože, koji u Srbiji beleže rapidan porast“- istakla je profesorka Danica Tiodorović iz Kliničkog centra u Nišu. Iako svetle puti, Beba Golubović iz UPOOM-a je u mladosti želela da ima taman ten. U početku je to ostvarivala sunčanjem, a kasnije je koristila solarijum. U 45. godini je obolela od melanoma.

„Mladež koji sam imala od rođenja je pocrveneo, počeo da svrbi, prokrvario. Tek tada sam otišla kod lekara, shvatila sa čime se suočavam i koliko je to teška bolest. Peticija koju pokrećemo bi trebalo da naiđe na podršku, i da se ozbiljno razmisli o tome da se solarijumi zabrane“ – poručila je Golubović.

Izložba fotografija – „Tamna strana Sunca“

U kampanji „Tamna strana sunca“ UPOOM će narednih nedelja otvoriti izložbu fotografija, 13. juna u Valjevu, 19. u Zemunu gde će se održati centralna manifestacija, zatim 26. juna u Novom Sadu, i na kraju, 3. jula u Nišu. Na izložbama će zainteresovani građani moći da potpišu peticiju o zabrani solarijuma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari