Projektno finansiranje medija je obesmišljen proces, ako se u svakom gradu i lokalnoj sredini ubedljivo najviše novca dodeljuje režimskim medijima, ocenio je danas za TV N1 urednik Vranjskih, Vukašin Obradović.
On smatra da će slična situacija biti i sa novom Medijskom strategijom, jer predviđa da se u praksi neće sprovoditi šta god u njoj bude pisalo.
Obradović je napomenuo da Vranjske neće iskoristiti 150.000 koje su na konkursu za sufinansiranje medijskih projekata u Vranju dobile za svoj portal.
„Ta sredstva nama ništa ne rešavaju, a ne želimo da prihvatimo da budemo pokriće za dodelu para njima naklonjenim partijskim medijima“, objasnio je Obradović.
On je ukazao da je, od ukupno 15 miliona dinara na tom konkursu, Vranjska plus, koja je, prema njegovim rečima, stranačka televizija Srpske napredne stranke, dobila 6,5 miliona dinara, a jedna druga „režimska“ televizija pet miliona dinara.
„Sve to što ima ‘plus’ u nazivu vuče na porodicu Gašić i SNS…Vranjska plus je dobila 6,5 miliona, iako je osnovana prošle godine, u vreme izbora, i to za redovan programski sadržaj, što je, takođe, kršenje zakona“, ukazao je Obradović.
Raspodeljena su sredstva nekim portalima koji niti se vide, niti se bave temama u Vranju, precizirao je Obradović i ocenio da je sve to samo deo „jedne opšte priče“.
„Mi nemamo uređen sistem i to što se desilo u Vranju je samo poslednji u nizu slučajeva, počev od Beograda, gde smo videli koliko su neki režimski mediji, poput Studija B, dobili na konkursima“, smatra Obradović.
On je rekao i da Vranjske trpe pritiske s raznih strana i da nije siguran kako će se izboriti sa svim tim.
„I dalje je neizvesno kako ćemo dalje, ne samo zbog ovog konkursa, nego i zbog niza ekonomskih problema koje imamo“, ukazao je Obradović.
Vranjska filijala Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) zahtevala je da se isprazne poslovne prostorije u kojima je smeštena redakcija Vranjskih, jer taj nedeljnik nije izmirio sva dugovanja prema tom fondu za zakup.
Obradović navodi da je kašnjenja bilo, ali da su dugovi izmireni i konstatuje da se „Vranjske sada tretiraju kao politički protivnik SNS na lokalu“.
„Mi se polako vraćamo, a to je na primeru Vranjskih i dokazano, u devedesete godine prošlog veka i to zaista jeste tako. Ljudi nam govore da je vrlo rizično da se oglašavaju kod nas, jer dobijaju loš tretman u očima vlasti“, predočio je Obradović.
„Guše nas i s te strane, nemate pomoć ni od privrede, koja je ionako krhka u Vranju“, rekao je Obradović.
On očekuje od novinarskih udruženja i Ministarstva kulture da uspostave neki novi mehanizam koji će sprečiti zloupotrebu projektnog finansiranja.
Međutim, kako se razvijaju stvari i oko nove Medijske strategije, Obradović misli da će to „ići vrlo teško“ i podseća da se u praksi ne sprovodi ni ono što je napisano u medijskim zakonima.
On smatra da se mediji ne posmatraju kao deo demokratskog procesa, koji služe za dijalog, nego za „uske partijske interese“.
„I taj model se sprovodi od Beograda, do Vranja. Ne možemo ni od zakona, ni od strategije da očekujemo da će se stvari promeniti“, rekao je Obradović, koga brine što je, za njegov ukus, s druge strane došlo i do previše bliskog odnosa medija i stranaka opozicije.
Mislim da opet pravimo polarizaciju, javlja se pojava da su mediji i opozicija na istoj strani, kao 2.000-ih – „mi protiv njih“, ocenio je Obradović.
On je ukazao da svako približavanje medija i političara stvara „sindrom noćne svetiljke“ i napominje da situacija, „kada se mediji suviše približe političarima, ne može da donese nista dobro“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.