Građani Obrenovca tužiće osiguravajuća društva koja nisu isplatila novac onima koji su osigurali lokale i stambene objekte, a uništeni su u poplavama prošlog meseca. Kako nezvanično saznajemo, tužbe će biti podnete protiv Dunav osiguranja, Delta đenerali i Unike. Jedina kompanija koja je isplatila svoje osiguranike je Triglav osiguranje. Sa druge strane, u Dunav osiguranju kažu za naš list da su građani izmanipulisani i da veoma mali broj njih ima osiguranje od poplava, koje se dodatno plaća i ne spada u osnovni paket imovinskog osiguranja.
Predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković apelovao je pre dve sedmice na osiguravajuća društva da isplate premije građanima koji su osigurali lokale i stambene objekte od poplava, ali većina, kako kaže, to nije učinila.
– Obrenovčani su sa razlogom nezadovoljni i pripremaju kolektivne i pojedinačne tužbe protiv nekih kompanija. Žalosno je kako se one poigravaju sa narodom. Onima koji su se osigurali protiv bujica kažu da je u pitanju kanalizacija i da osiguranje ne pokriva štetu. I obrnuto – kaže Čučković za Danas.
U kompaniji Dunav osiguranje objašnjavaju za naš list da poplave i bujice spadaju u dopunski rizik koji se dodatno plaća.
– Osiguranje od poplava nije u osnovnom paketu imovinskog osiguranja. Broj onih koji imaju tu polisu meri se u promilima. Neko je očigledno izmanipulisao Obrenovčane, koji misle da imaju pravo da dobiju premiju na nešto na šta nisu ni osigurani – kažu u Dunav osiguranju. U ovoj kompaniji naglašavaju da su njihove ekipe uvek na terenu i da dolaze po pozivu najduže posle nekoliko sati.
– Nemamo informaciju da neki naš osiguranik nije isplaćen na osnovu polise o poplavama. Voleli bismo da vidimo spisak tih koji nameravaju da podnesu tužbe, ali smatramo da neko manipuliše građanima koji su ionako preživeli golgotu – naglašavaju u Dunav osiguranju.
Advokatica Mirjana Tomić kaže za naš list da se ne može sa preciznošću reći kolike su šanse građana pred sudom u sporu protiv osiguravajućih društava, jer zavisi kakvi su ugovori sklopljeni.
– Posebnu pažnju treba obratiti na klauzule i akte koji objašnjavaju šta osiguravajuće kompanije podrazumevaju pod određenom stavkom. Na primer, ako je reč o poplavama, mora biti pojašnjeno o kojoj vrsti se radi – prirodna nepogoda, otvorena slavina u stanu, otvorena slavina kod komšije… To su termini koji bi trebalo da budu precizirani, odnosno da bude jasno naznačeno u kom slučaju osiguravajuća društva pokrivaju štetu, a u kom ne – ističe Tomić.
Ona dodaje da bi ugovori trebalo da budu isti, ali da postoji mogućnost da se razlikuju od kompanije do kompanije.
– Krajnju odluku doneće sud, na osnovu klauzula, akata i predmeta osiguranja – zaključuje Tomić.
Portparol Udruženja osigurača Srbije Zoran Ćirić kaže za Danas da su jedino osiguravajuća društva koja se bave auto-osiguranjem u obavezi da budu članovi Udruženja, dok ostala društva nemaju tu obavezu, već je članstvo na dobrovoljnoj bazi.
– Mi nemamo uvid u to kako izgledaju polise životnog osiguranja i takozvanog neživotnog, gde spadaju poplave, požari… Obavezne elemente ugovora tog tipa propisuje Narodna banka Srbije – ukazuje Ćirić.
Osim problema sa naplatom osiguranja, Miroslav Čučković kaže da se život u Obrenovcu vraća u normalu, kao i da opštinske popisne komisije i dalje na terenu procenjuju štetu.
– Komisije su završile veći deo posla. Ostalo je da se popiše šteta na kućama, poljoprivrednim gazdinstvima i seoskim domaćinstvima. Popis će biti završen 9. jula – kaže Čučković.
Sredinom narednog meseca trebalo bi da bude utvrđen tačan iznos štete koju je poplava napravila u Obrenovcu polovinom maja.
Vojska se povlači iz grada
U Obrenovac se vratilo oko 80 odsto evakuisanog stanovništva. Vojske nema na ulicama grada u onom broju koji je bio nakon povlačenja vode. Ostalo je 47 pripadnika vojske koji rade inženjerske poslove. „Grad je raščišćen i otpada gotovo da nema. Zatvorene su i dve vojne poljske bolnice“, kaže Miroslav Čučković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.