Nakon protesta zaposlenih, sindikata i dela javnosti zbog iznenadne odluke vlade o privatizaciji Radio Subotice, reagovala je i lokalna skupština procenjujući da bi privatizacija dovela u opasnost opstanak te medijske kuće. Skupština opštine je juče, na vanrednoj sednici, zatražila od Vlade Srbije da stavi van snage svoju odluku od 11.
Nakon protesta zaposlenih, sindikata i dela javnosti zbog iznenadne odluke vlade o privatizaciji Radio Subotice, reagovala je i lokalna skupština procenjujući da bi privatizacija dovela u opasnost opstanak te medijske kuće. Skupština opštine je juče, na vanrednoj sednici, zatražila od Vlade Srbije da stavi van snage svoju odluku od 11. januara 2007. o saglasnosti sa pokretanjem postupka privatizacije Radio Subotice.
Vlada je, naime, odluku donela bez mišljenja osnivača, odnosno subotičke opštine, pri čemu nisu uvažene specifičnosti Radio Subotice, koji postoji već 39 godina emitujući program na dve frekvencije i više jezika – srpskom, mađarskom, hrvatskom i nemačkom. Takođe, Vlada je tim rešenjem prekršila ustavnu odredbu koja zabranjuje smanjivanje stečenih prava nacionalnih zajednica, među kojima je i pravo na informisanje, a odluka o privatizaciji direktno ugrožava opstanak ovog radija, smatraju odbornici SO Subotica.
Subotički parlament je odlučio i da pokrene inicijativu za izmenu Zakona o radiodifuziji kako bi se omogućilo da se mediji lokalnih zajednica transformišu u javni servis građana na lokalnom nivou, posebno kad je reč o višejezičnim medijima. Njima bi trebalo omogućiti i dobijanje najmanje dve frekvencije za emitovanje programa, zaključila je juče SO Subotice.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.