Obustavljen sudski proces protiv pokojnog vladike Artemija 1Foto: FoNet/Dragan Antonić

Predsednik sudskog veća Višeg suda u Beogradu Marina Anđelković naložila je juče donošenje rešenja o obustavi sudskog procesa protiv bivšeg episkopa raško-prizrenskog Artemija (Radosavljevića), koji je preminuo 21. novembra.

Pred ovim sudom po istom predmetu nastavljeno je suđenje ostalim optuženima za finansijsku odšetu Eparhije raško-prizrenske, u periodu od 2004. do 2010, za koje se terete: direktor nekadašnjeg Eparhijskog centra „Rade Neimar“ Predrag Subotički, odgovorni arhitekta Jelena Šubarević i raščinjeni protosinđel Simeon (Dejan Vilovski), kome se sudi u odsustvu.

Po tački otužnice koja posle smrti vladike Artemija sad tereti samo Vilovskog, između ostalog, za novac ERP isplaćen američkoj advokatskoj kući „Venabl“ za lobiranje protiv kosovske nezavisnosti, na jučerašnjem pretresu nastavljeno je svedočenje Džejma Džatrasa, američkog političkog analitičara, bivšeg diplomate, savetnika za spoljnu politiku i nekadšnjeg lobiste firme „Vanebl“. U ovom višegodišnjem sudskom procesu Džatras je prvi svedok odbrane, koja je juče predočila sudskom veću i Tužilaštvu knjige, štampane materijala, radove sa konfencija, tekstove i plaćene oglase američkoj štampi, listinge mejlova i gotovo hiljadu adrese kojima su se „Venbl“ preko Američkog saveta za Kosovo obraćao tokom lobiranja za “srpsku stvar na Kosovu“.

U tom delu optužnice tvrdi da su pokojni vladika Artemije i Vilovski, koji je u međuvremenu dobio politički azil u Grčkoj zbog “političkog i verskog progona u Srbiji”, isplaćujući eparhijski novac po ugovoru skopljenom 2006. između „Venabla“ i Srpskog nacionalnog veća KiM, u čije je ime potpis stavio njegov predsednik Dragan Velić, „pribavili imovinsku korist ovoj advokatskoj kući i time naneli imovinsku šetu SPC“. Džatras je gotovo tri i po sata juče, odgovarajući na pitanja Tužilaštva i pravnog zastupnika ERP, ponavljao objašnjenja izneta na prvom svedočenju 5. oktobra o načinu rada i američkim zakonskim obavezama za lobističke firme koje zastupaju strana lica.

On je naglasio da vladiku Artemija poznaje od 1997. i da su u razgovorima 2006. došli na zajedničku ideju da se u SAD lobira za srpske interese na KiM, jer to tada niko nije radio, a već bilo je jasno da američka državna politika ide u pravcu nezavisnosti Kosova. Prema Džatrasovim rečima, sporazum o lobiranju potpisan je sa SNV KiM u prisustvu vladike Artemija, sa kojim se o svemu se kasnije dogovarao i zajedno radio uz saglasnost ovog veća. Džatras je objasnio kako je „Venabl“ organzovao lobiranje u skladu sa američkim zakonima, ko je bio i kako u to uključen, šta je urađeno i kako je isplaćivano.

Na pitanje zamenika javnog tužioca Brankice Marić koji je bio efekat lobiranja i da li za to ima dokaza, Džatras je rekao da takav odgovor zahteva uvažavanja datih političkih okolnosti i da je zahvaljujući lobiranju u SAD i širim sveta odluka o proglašenju kosovske nezavisnosti od 2006. odložena do 2008, što je izazvalo bes albanskih lobista u Americi. On nije mogao da precizira da li su uplate za lobiranje stizale iz ERP ili SNV, ali je naglasio da je poslednja „stigla“ 2007, a da je na lobiranju rađeno bar do 2009, kao i da je detaljan izveštaj o svemu 2014. dostavio advokatskoj kancelariji Radosavljević i Todorović koja zastupa ERP. Džatras je naglasio da su svi detaji rada na lobiranju, kao i sva dokumenta do pre tri meseca bila dostupna na sajtu savekosovo.org koji hakovan, a da su sad, zbog ovog sudskog procesa u Beogradu, prebačena na novu veb adresu savekosovo.info zaštićenu pasvordom.

Interes i događaji

– Ne očekujem da će mi Tužilaštvo verovati, ali novac nije bio moj motiv da lobiram za srpske interese na Kosovu, u šta je bila uključena i cela moja porodica. To sam uradio jer sam verovao da je to prava stvar i da radim ono što treba. Kad sam čuo za ovaj sudski proces bio sam jako besan jer se to dogodilo pošto je u novembru 2009. preminuo patrijah Pavle, a početkom 2010. američki admiral Mark Ficdžerad, komadant združenih snaga NATO u Napulju dva puta posetio Kosovo, posle čega je vladika Artemije raščinjen – rekao je Džejm Džatras odgovaajući na pitanja sudije Marine Anđelković da li je novac bio njegov intes u lobiranju i šta je pomislio kad je čuo za suđenje u slučaju ERP.

 

Bez izjašnjavanja o optužnici

Tokom petogodišnjeg sudskog procesa pokojni vladika Artemije nije se izjasnio o optužnici, samo je više puta, zbog promene sudije i nesnimanja pretresa, objasnio uslove života i rada ERP tokom NATO bombardovanja i protektorata UN. On je tvrdio da njegovo raščinjenje 2010. i isključenje iz SPC 2015. ima političku pozadinu koja je, između ostalog, povezana i sa njegovom zabranom 2009. tadašnjem potpredsedniku SAD, a sad izbranom predsedniku SAD Džozefu Bajdenu da poseti manastir Visoke Dečane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari