JKP Beogradski metro i voz, koje je između ostalog uključeno u izgradnju metroa u prestonici, tokom 2020. planira da zaposli 11 osoba, jer kako navode iz ovog preduzeća, očekuju povećan obim posla u narednom periodu.
Predstavnici opozicije pak otvaranje novih radnih mesta smatraju neopravdanim ističući da uopšte nije ni jasna svrha postojanja Beogradskog metroa i voza.
– Započeće se izrada tehničke dokumentacije, odnosno studije opravdanosti sa idejnim projektom i studijom zaštite životne sredine. Pored toga, u toku su aktivnosti u vezi izrade obimnog geotehničkog elaborata. Takođe, u planu je i formiranje tima stručnjaka koji će se baviti modelovanjem javnog gradskog prevoza u kontekstu razvoja metroa i BG voza kao i modelovanjem železničkog saobraćaja u beogradskom čvoru za potrebe BG voza- stoji u pisanom odgovoru Beogradskog metroa na pitanje koji je razlog novog zapošljavanja.
Komentarišući povećanje broja zaposlenih koje se očekuje u JKP Beogradski metro i voz, Nikola Jovanović, šef odborničke grupe Saveza za Srbiju u Skupštini Beograda, kaže za Danas da treba očekivati „stranačko zapošljavanje“.
– Kada je to preduzeće osnovano, mi smo pitali šta je uopšte njegova namena i svrha. Šta zaposleni u njemu rade? U kampanji za beogradske izbore bilo je najavljeno da će prva linija metroa biti gotova do kraja 2021, a sada Goran Vesić kaže da će proći sedam, osam godina od početka gradnje do upotrebe prve linije. U gradskom budžetu nije izdvojen nijedan dinar za metro, što je sve zajedno po meni dokaz da vlast ne razmišlja ozbiljno o metrou, već izgleda da će ovaj projekat, kao što je to i Beograd na vodi, biti prilika za sistemsku korupciju – ističe Jovanović.
U JKP Beogradski metro i voz prosečno je bilo zaposleno 19 osoba u ovoj godini, a na novim radnim mestima radiće osobe tehničke struke. U ovom preduzeću naglašavaju da se ne bave samo razvojem metroa već i razvojem gradske železnice BG vozom.
– Zadatak Preduzeća je analiza rada i kontrola izvršenja Bg voza, učestvovanje u izradi redova vožnje, izrađivanje predloga i idejnih rešenja i drugih aktivnosti vezanih za razvoj ovog sistema. Cilj je razvoj četiri linije Bg voza i linija za Lazarevac i Mladenovac – kažu u Beogradskom metrou.
Predsednik opštine Stari grad Marko Bastać pak smatra da preduzeće ima nepostojeću delatnost.
– Nakon što su prošle godine prodavali karte za metro koji ne postoji, sada su krenuli da zapošljavaju ljude za isti taj metro koji i dalje ne postoji. Da nisu nasilno smenili vlast u Beogradu 2013, sledeće godine Beograđani bi mogli da koriste prvu liniju metroa a ovako moraju da brane stari savski most, koji Goran Vesić hoće da sruši ili prebaci na suvo – kaže Bastać.
Na drugoj strani, Radomir Lazović iz Inicijative Ne davimo Beograd ističe da novo zapošljavanje samo po sebi nije problem.
– Uvećavanje broja zaposlenih, koje je počelo još od prošle godine, ne bi bio toliki problem da oni rade na tome da se unapredi saobraćaj u Beogradu, ali mi se čini da je, uz ovakvo planiranje metroa, to samo deo niza štetnih odluka – objašnjava Lazović.
Podsetimo, zbog izgradnje beogradskog metroa Vlada Srbije početkom ovog meseca usvojila je leks specijalis koji podrazumeva da je moguće doneti odluku da se za važne infrastrukturne projekat ne primenjuju propisi koji se odnose na javne nabavke. U ovim slučajevima umesto raspisivanja tendera vladina komisija bi birala strateškog partnera za važne projekte ili određene faze projekta.
Donošenje leks specijalisa po rečima Radomira Lazovića najproblematičniji je deo celog projekta.
– Ne zna se šta je gore, da li to što se za ovako važan i veliki projekat donose posebni zakoni koji će deregulisati njegovo izvođenje ili to što se ogromna javna sredstva ulažu da povežu građevinske lokacije podobnih investitora bliskih vlasti. Umesto da obezbede najstrože procedure i što veću transparentnost trošenja sredstava u okviru ovog projekta, oni nalaze načine da se propisi uopšte ne primenjuju. A u planiranju, umesto da se preko najfrekventnijih linija povežu najgušće naseljena mesta u gradu i tako smanje gužve i doprinese prevozu što većeg broja građana, korumpirana politička elita metro stavlja u službu dodatne zarade bliskih investitora – zaključuje Lazović.
Kako je ranije najavljeno početak gradnje metroa rezervisan je za kraj 2020, a prva faza radova koštala bi 1,8 milijardi evra, trajala bi četiri godine, dok je vrednost celog projekta 4,4 milijarde evra. Prva linija prema planovima treba da spoji Železnik sa Mirijevom, a druga bi išla od Zemuna do Mirijeva. Ukrštale bi se na Savskom trgu, ispod Beograda na vodi.
Kako brže do kuće?
„Inicijativa Ne davimo Beograd izradila je plan za unapređenje saobraćaja „30 minuta od kuće do posla“ koji ne čeka da se, uz svo muljanje i neizvesnost, završi metro, već predlaže konkretno rešavanje problema saobraćaja odmah. Plan podrazumeva širenje mreže žutih traka, uvođenje brzih linija i korišćenje postojeće infrastrukture BG voza. Plan „30 minuta od kuće do posla“ pokazuje da je to stanje moguće značajno popraviti pametnijom upotrebom onoga što imamo i vizijom grada u kojem će kretanje biti lako, brzo i zdravo“, objašnjava Radomir Lazović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.