Pedesetak lekara bolnice regionalnog Medicinskog centra u Vranju zbog neisplaćenih nadoknada na ime dežurstava u poslednje tri godine pokrenulo je sudske sporove protiv rukovodstva ove ustanove. Ukupno na ime nadoknada za dežurstvo, kako u tužbama navode lekari, rukovodstvo Medicinskog centra ostalo im je dužno oko četiri miliona dinara.

Pedesetak lekara bolnice regionalnog Medicinskog centra u Vranju zbog neisplaćenih nadoknada na ime dežurstava u poslednje tri godine pokrenulo je sudske sporove protiv rukovodstva ove ustanove. Ukupno na ime nadoknada za dežurstvo, kako u tužbama navode lekari, rukovodstvo Medicinskog centra ostalo im je dužno oko četiri miliona dinara.
– Pojedinačni finansijski zahtevi kreću se od 50.000 do 200.000 dinara. Neisplaćivanjem nadoknade za dežurstva prekršen je Zakon o radu koji tu materiju precizno reguliše – tvrdi pravni zastupnik vranjskih lekara, advokat Zoran Savić.

Zarade između 80.000 i 100.000 dinara

Najveći broj tužbi za isplatu dežurstava i prekovremenog rada pokrenuto je s hirurškog odeljenja, gde kao hirurg radi dr Miroljub Stanković i za čije se ime vezuje stopiranje nadoknada. Pravni zastupnik oštećenih lekara Zoran Savić kaže da još ima lekara koji su spremni da se pridruže kolegama i podnesu zahteve za sudsku nadoknadu dnevnica za dežurstvo. Prosečna zarada lekara u Medicinskom centru u Vranju jeste između 80.000 i 100.000 dinara, ali uprkos tome zdravstveni poslenici nemaju nameru da odustanu od ostvarivanja prava na naknadu.

Smatrajući da lekari koji su podneli tužbe za nadoknadu neisplaćenih sredstava nisu u pravu, rukovodstvo Medicinskog centra u Vranju pred sudom je zatražilo super veštačenje, ali i posle toga činjenice idu u korist onih koji su podneli tužbe. Procene ukazuju da je nečijom odlukom o stopiranju nadoknada za dežurstva oštećeno oko stotinu lekara. Usledio je predlog da se spor reši vansudskim poravnanjem između lekara i nadležnih u Medicinskom centru, uz posredovanje reprezentativnog sindikata. Kako se ni to nije dogodilo, očekuje se da Opštinski sud u Vranju vrlo brzo donese prve pravnosnažne presude u ovom nesvakidašnjem sudskom sporu.
– Kolege koje su podnele tužbe sudu prekršile su dogovor iz 2004. godine da se umesto nadoknade za dežurstva nedeljom i državnim praznikom koriste slobodni dani zbog teške finansijske situacije To je trebalo da potraje dok se finansijska dubioza ne reši. Oni su malo požurili i sada smo na sudu – prokomentarisao je novinarima postupak svojih kolega dr Miroljub Stanković, koji je donedavno obavljao funkciju direktora Medicinskog centra, a sada bi uz saglasnost nadležnog ministarstva trebalo da bude direktor vranjske bolnice.
On navodi da je 2004. godine dug Medicinskog centra prema dobavljačima, javnim preduzećima, a na osnovu sudskih presuda, iznosio oko tri miliona dinara, te da je uštedama sve to namireno.
– Vanredne nadoknade za isplatu lekara mogu da se traže u okviru 16 procenata sredstava koja dobijamo iz državne kase na ime plaćanja prekovremenog rada, dežurstava i rada za praznike – pojasnio je Stanković. Prema njegovom mišljenju najgore bi bilo da u ovakvoj situaciji ispaštaju pacijenti koji koriste zdravstvene usluge Medicinskog centra koji pokriva područje Pčinjskog okruga i delom Kosovskog pomoravlja, što je više od 300.000 ljudi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari