Od nekadašnjeg velikog autosaobraćajnog preduzeća „Sedmi juli“ sa 1.200 zaposlenih, više od stotinu autobusa i na desetine kamiona i drugih vozila, danas su ostali sami goli zidovi nekadašnjih zgrada.
Na izlasku iz Šapca prema velikom naselju Majur neverovatna slika – sve to je pokradeno. Počev od velike remontne radionice sa 21 kanalom, upravne zgrade, restorana koji je opsluživao u jednoj turi 150 radnika, garaže, benzinske pumpe, a, naravno, više nema nijednog vozila.
– Preko noći su rezani čitavi autobusi, odneti su svi rezervni delovi, alati… Tako je nestao i veliki zglobni autobus, a to baš nije lako ukrasti. Nestala je perionica, BOŠ odeljenje, tapetarnica… To nisu obične krađe već velika i organizovana pljačka koja je trajala više od godinu dana. I za to vreme niko nije reagovao, a mi smo obaveštavali i policiju da stane na put tom čerupanju preduzeća – kaže Živorad Vuletić, jedan od bivših radnika „Sedmog jula“.
Nekadašnji radnici ovog preduzeća su protestovali sredinom jula pred zgradom gradske uprave Šapca, tražeći naknadu štete od 124 miliona dinara. Kako ističu, posle raskinute privatizacije, Agencija za državnu imovinu potpisala je početkom prošle godine ugovor sa gradskom upravom, gde je lokalnoj vlasti data mogućnost iznajmljivanja ovog prostora, ali i obaveza čuvanja imovine. Međutim, kako je stigao dopis od lokalne samouprave, Republička direkcija za imovinu poništila je 19. aprila ove godine rešenje Privrednog suda u Valjevu o stečaju i da se imovina „Sedmog jula“ vraća pod okrilje države i da nije došlo do oštećenja.
Bilo kako bilo, od „Sedmog jula“ nije ostalo ništa. Barem na placu od oko dva hektara. Međutim, po rečima Vuletića, od imovine ovog preduzeća još se negde vode autobuska stanica u Bogatiću, stanovi u Beogradu i Šapcu, pogon u Ribarima i još postoje dozvole za profitabilne autobuske linije za Sarajevo, Niš, Beograd…
Tužbe
„Sedmi juli“ je privatizovao kontroverzni biznismen Mile Jerković, ali je taj ugovor zbog nepoštovanja odredbi ugovora raskinut 2008. godine. Oko 500 bivših radnika ovog preduzeća je podnelo zahtev za isplatu zaostalih zarada u iznosu od 97 miliona dinara, i to bez kamata. Nekolicina radnika zbog toga je podnela tužbu Sudu za ljudska prava u Strazburu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.