U okviru projekta „Doprinos očuvanju i afirmaciji kulture Bošnjaka kroz razvoj intersektorske saradnje“ Udruženje Nova vizija iz Prijepolja, u saradnji sa Ženskom inicijativom iz Priboja, realizuje okrugle stolove sa temama koje osvetljavaju pojedina pregovaračka poglavlja na putu Srbije prema EU, a koja se odnose na prava građana i poboljšanje njihovog položaja. Poseban akcenat stavljen je na očuvanje nacionalnog i kulturnog identiteta i načine koji će omogućiti očuvanje identitetske specifičnosti ulaskom u EU kroz sagledavanje politike afirmacije manjinskih prava.


Prvi u nizu planiranih okruglih stolova u opštinama u okruženju, održan je u Prijepolju, na temu:“Uticaj procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji na lokalne samouprave u oblasti kulture“ govorila je Dobrila Joksimović, nezavisni ekspert iz Beograda. Ona je predstavila rezultate istraživanja u 13 gradova Srbije, među kojima je i Prijepolje o stanju u kulturi. Godinama u Srbiji nema harmonizacije zakona u oblasti kulture, većina od čak 12 zakona koji regulišu ovu oblast je iz devedesetih godina prošlog veka, što ilustruje odnos države prema kulturi. „Dugo svedočimo devalviranju vrednosti, a partokratija, kao sestra korupcije, ušla je u kulturu kroz partijske kadrove od kojih se ne očekuje čak ni da imaju biografije koje bi ih preporučile za tu oblast, ali se očekuje da sprovode partijske interese. Politika je ukinula alternativu, a to je upravo bila kultura“, kazala je Joksimović.

Gotovo sve institucije i organizacije koje se bave kulturom potpuno zavise od budžeta države, odnosno lokalnih samouprava, o čemu govori podatak da je učešće vlastitih prihoda samo šest odsto, uz jedan odsto od donacija. Tako je kroz finansijsku uspostavljena i politička zavisnost u oblasti kulture. Partokratija zapošljava svoje, mahom ne najbolje kadrove većuglavnom nestručne, izostaju ozbiljne strategije i planiranja u ovoj oblasti, za programe se izdvaja oko 10 odsto, a ostala sredstva namenjena su platama zaposlenih i pukom održavanju institucija i ustanova. Tako je jedan učesnik u anketi koja je sprovedena, plastično, kroz jednu rečenicu dočarao karovsko stanje u kulturnim ustanovama:“Nije što su došli u kulturu iz partija, nego što pojma nemaju“. Tako se većgodinama udaljavamo od politike interkulturalnosti. Zbog svega toga očigledno da je, pored neophodnosti adekvatne zakonske regulative, koja će pratiti procese pridruživanja, uspostaviti intersektorsku saradnju koja će smanjiti direktni uticaj politike i političkih stranaka na kulturu. Okrugli sto u Priboju za temu je imao kulturnu politiku Evropske unije i kulturni identitet, jer identitet i proističe iz kulture. U nastavku realizacije ovog projekta, koji finansira Fondacija za otvoreno društvo i Ministarstvo za kulturu, akcenat će biti stavljen na osnovne principe kulturne autonomije, odnosno prava na očuvanje i afirmaciju kulture Bošnjaka i pripremu za izradu Lokalnog akcionog plana za oblast kulture.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari