Saradnja je osnov svega. Ako ne sarađujemo na pravi način, uz poštovanje svih specifičnosti, nećemo imati resurs od kog zavise nova radna mesta i razvoj zajednice. Priroda i održivi razvoj mogu zajedno, kao i razvoj ekonomije – zaključila je direktorka Europark federacije Kerol Riči, na zatvaranju četvorodnevnog, sedmog po redu, sastanka Europark čarter mreže posvećenog održivom turizmu u zaštićenim područjima. Ona je dodala da treba da se bavimo istraživačko razvojnim delom zaštićenih područja.
– U okviru Europark čarter mreže objedinjujemo najbolje primere, zajedno smišljamo nove ideje i nove koncepte. Treba da se oslobodimo straha vezanog za održivost i osiguramo da ovi prelepi prirodni predeli u Evropi budu sačuvani i za nas i za buduće generacije – naglasila je Kerol Riči, dodajući da komunikacija i planiranje mogu da dovedu do uspeha održivog turizma.
Ivica Radović, državni sekretar u Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja ocenio je na ovom skupu da je Dunavska strategija jedan od ključnih evropskih dokumenata i stubova održivog razvoja Srbije, koji se kad je reč o ekologiji, zasniva na težnji ka evropskim standardima.
– Kada je reč o životnoj sredini, održivi razvoj se pored ostalog zasniva i na usklađivanju domaćih zakona sa evropskim, primeni tih zakona, edukaciji i razvoju javne svesti – naveo je Radović.
Goran Petković, državni sekretar u MERR-u, podsetio je da je Dunav, koji protiče kroz najveći nacionalni park u Srbiji, NP Đerdap, prepoznat od strane Programa za razvoj UN kao jedan od 25 rezervata slatke vode i jedini u Evropi. Prema Petkovićevim rečima, poseta turista u zaštićenim područjima, „koja će imati trend rasta“, treba da bude kontrolisana i na dobrobit, a ne na štetu prirode.
– Srbija ima mnogo prirodnih lepota koje ima da ponudi kako domaćim tako i inostranim turistima. Istovremeno, za nas je to i dodatna obaveza i odgovornost da zajedno sa institucijama koje se bave zaštitom prirode, tu prirodu i sačuvamo – ocenila je direktorka Turističke organizacije Srbije Gordana Plamenac.
Prvi sastanak Europark čarter mreže održan u NP Đerdap, bio je najbrojniji do sada. Okupio je više od 200 učesnika iz 23 zemlje koji su kroz različite radionice i plenarna zasedanja razmenjivali primere dobre prakse i iskustva i zajednički tražili najbolja moguća rešenja za probleme s kojima se susreću upravljači zaštićenih područja. Jedna od tema bila je i kako turistima ponuditi prirodna i kulturna bogatstva u zaštićenim područjima i podstaći održivi razvoj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.