Pripremni predškolski program u narednoj školskoj godini pohađaće više od 78 hiljada mališana, uzrasta od pet i po do šest i po godina, odnosno deca rođena u periodu od 1. marta 2001. do 1. marta 2002. Iako je stručnim uputstvom o organizovanju pripremnog predškolskog programa preporučeno da upis traje od 20.

Pripremni predškolski program u narednoj školskoj godini pohađaće više od 78 hiljada mališana, uzrasta od pet i po do šest i po godina, odnosno deca rođena u periodu od 1. marta 2001. do 1. marta 2002. Iako je stručnim uputstvom o organizovanju pripremnog predškolskog programa preporučeno da upis traje od 20. maja do 20. juna, roditelji mogu da upišu decu i kasnije, kako bi se svima omogućilo da taj program pohađaju, kažu u Ministarstvu prosvete.

Dostupno i deci sa sela

Postavlja se pitanje da li je baš svim mališanima, a posebno onima koji žive u selima u zabačenim sredinama u Srbiji, omogućeno da idu u predškolsko. Kako ističu u Ministarstvu prosvete, ukoliko ne postoje mogućnosti za organizovanje vaspitne grupe u mestu prebivališta deteta potrebno je obezbediti prevoz do najbližeg vrtića, odnosno škole u kojoj se realizuje program. Sredstva za prevoz obezbeđuje lokalna samouprava. Ukoliko je teren nepristupačan i ne postoji mogućnost organizovanja prevoza dece, a ima manje od pet mališana (koliko je neophodno za organizovanje vaspitne grupe), preporučeno je da se deca uključe u rad najbliže osnovne škole.

S obzirom na to da je program obavezan i da traje četiri sata dnevno, najmanje šest meseci, vrtić, odnosno osnovna škola godišnjim programom utvrđuje vreme početka i završetka pripremnog predškolskog programa. To znači da će u nekim predškolskim ustanovama realizacija programa početi u septembru, dok će neki startovati i kasnije, ali uz obavezu da se ispuni propisani broj sati do kraja školske 2007/2008. Prilikom upisa roditelji treba da dostave dokaz o zdravstvenom pregledu deteta i izvod iz matične knjige rođenih.
U Ministarstvu prosvete kažu da je prošle godine u predškolsko išlo 77.980 mališana, a da je u državnim vrtićima i pri osnovnim školama bilo 4.087 vaspitnih grupa. Najveći broj dece koja na jesen polaze u školu pohađala su u prethodnoj školskoj godini ovaj program i dobila uverenje koje je neophodno za upis u prvi razred osnovne škole. U Ministarstvu kažu da je verovatno bilo mališana koji iz opravdanih razloga (bolest, boravak u inostranstvu) nisu pohađali ovaj program i da će osnovne škole razmatrati svaki pojedinačan slučaj, ali da nikome neće biti uskraćeno pravo da se i bez uverenja upiše u prvi razred.
Nismo dobili podatak koliko je romske dece bilo uključeno u pripremni predškolski program, a u Ministarstvu kažu da je lane bilo izvesnih problema s evidencijom dece koja su stasala za pripremu za upis u školu, te da su korišćeni podaci ne samo lokalnih samouprava, već i školskih uprava i domova zdravlja. Po usvajanju zakona o predškolskom obrazovanju i vaspitanju evidenciju će voditi jedinice lokalne samouprave koje će biti obavezne da obaveste vrtiće, odnosno osnovne škole i roditelje koja deca su stasala za pohađanje programa.
Osim državnih vrtića i osnovnih škola, pripremni predškolski program realizuje se i u privatnim predškolskim ustanovama koje je akreditovalo Ministarstvo prosvete. Na tom spisku su beogradske predškolske ustanove Ana, Fantasi, Bejbi palas licej, Više od igre, Luna, Stankom bajka, Lala i Lili, Bubica, ABC Junior i Juca-dečja otkrivalica, kao i dve ustanove iz Čačka Liliput i Čarobnjak. Kako saznajemo u Ministarstvu prosvete, zahtev za verifikaciju podnelo je još šest privatnih vrtica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari